GN 4/2023 Archiwum

Nieprzemijające hity

Rodzice, dziadkowie, nauczyciele udowadniali młodemu pokoleniu, że są utwory, o których można powiedzieć, że "czas ich nie mija…".

Rodzinne spotkania, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka i wszystkich jej filiach, były kolejnym punktem realizowanego przez nią projektu "Literatura na pięciolinii".

- Spotkania poświęcone były różnym utworom literackim o nieprzemijającej popularności, które stały się inspiracją dla muzyków. Chodziło przede wszystkim o wiersze, które przybrały formę piosenek - wyjaśniała Monika Sadkowska, dyrektorka MBP w Tarnobrzegu. - Najczęściej były to utwory lubiane i czytane przez dzieci, takich autorów jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow, ale także twórców tekstów piosenek, których odbiorcami byli i są przede wszystkim dorośli, czyli m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty.

Spotkania miały charakter międzypokoleniowy, w których łącznikiem między najmłodszymi i dorosłymi stała się muzyka, a dokładnie piosenka. Była to doskonała okazja, by poznać interpretację samego tekstu, jego historię, jak również kulisy powstania na ich bazie piosenki. Była zatem mowa o autorach wierszy, ale również kompozytorach muzyki do nich, wśród których nie brakowało nazwisk znanych i wybitnych twórców.

W spotkaniu w oddziale dla dzieci biblioteki głównej, podczas którego młodzi czytelnicy bawili się przy prawdziwym ponadczasowym hicie Juliana Tuwima "Lokomotywie", uczestniczyli uczennice i uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Małego Księcia w Tarnobrzegu.

- Dzieci doskonale znają wiersze Juliana Tuwima, które pisał dla najmłodszych. "Lokomotywa" jest lekturą w klasie pierwszej i już zdążyliśmy ją omówić, dlatego kiedy dowiedzieliśmy się, iż będzie możliwość uczestnictwa w warsztatach poświęconych temu utworowi, szybko zgłosiliśmy swój udział. Wysłuchaliśmy piosenki w interpretacji Michała Bajora, przypominając sobie treść wiersza - mówi Małgorzata Adamczyk, nauczycielka w Społecznej Szkole Podstawowej im. Małego Księcia w Tarnobrzegu.

Projekt "Literatura na pięciolinii" biblioteka realizuje od 12 kwietnia do 12 maja. W założeniu ma on połączyć poezję i literaturę z muzyką. Zadanie uzyskało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocja Kultury.

W jego ramach odbyło się już kilka wydarzeń, a przed zainteresowanymi jeszcze dwa: spotkanie z gościem specjalnym - Joanną Jagiełło, autorką książek dla dzieci i młodzieży, a także płyty z piosenkami "Skrzypek bez dachu", która 10 maja zawita do Filii nr 7 i 1 oraz biblioteki głównej na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami .

Zwieńczeniem projektu będzie event na placu Bartosza Głowackiego z udziałem wszystkich grup zaangażowanych w realizację poszczególnych zadań, który odbędzie się 12 maja. Otworzy go bajkowy korowód dzieci z tarnobrzeskich przedszkoli.

W projekcie nawiązano do obchodzonego w Polsce Roku Marii Konopnickiej.

Szczegółowy program projektu "Literatura na pięciolinii" znajduje się na stronie MBP - TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy