Można się już mierzyć ze ścianką wspinaczkową w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu.
Oficjalne oddanie obiektu odbyło się z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz jej gospodarzami i operatorami.
Ścianka mierzy ok. 18 m wysokości i posiada ponad 20 tras o różnym stopniu trudności. Jest możliwość wspinania się z asekuracją górną tzw. na wędkę, dolną - na 10 trasach dla bardziej doświadczonych osób, na których zamontowane zostały expresy, oraz asekuracją automatyczną dla zwolenników wspinaczki szybkiej. Powstała także specjalna ścianka boulderowa dla maluchów do 10 lat, na której bezpiecznie mogą próbować swoich sił wspinaczkowych.
- Jeżeli ktoś uprawia wspinaczkę od dawna, z pewnością znajdzie coś dla siebie - zapewnia Przemysław Smoliński, dyrektor MOSiR w Tarnobrzegu. - Osobom stawiającym dopiero pierwsze kroki jako MOSiR zapewniamy instruktorów, którzy przeszkolą i będą czuwać nad bezpieczeństwem korzystających. Ścianka jest obiektem wymagającym pewnych umiejętności, jeżeli ktoś ich nie posiada, będzie mógł przejść przeszkolenie pod okiem wyspecjalizowanych operatorów. Chęć współpracy z nami wyraziło Stowarzyszenie Sportowo-Turystyczno-Rekreacyjne Ad Rem z Tarnobrzega, z którym, jeżeli będzie takie zainteresowanie ze strony placówek oświatowych, zorganizujemy grupy szkolne - informuje dyrektor MOSiR.
Do korzystania ze ścianki i uprawiania sportu wspinaczkowego zachęcał Wiesław Madejczyk, przedstawiciel ALP Extreme - Szkoły Alpinizmu z Gdańska (wykonawcy II etapu jej budowy) i jednocześnie instruktor Polskiego Związku Alpinizmu.
- Zacząłem się wspinać w roku 1980 i ze wspinaniem związana jest zdecydowana większość mojego życia. W pewnym momencie zająłem się także projektowaniem i budową ścianek wspinaczkowych. Wiem, że wielu osób nie da się przekonać, że wspinanie w wydaniu ściankowym i skałkowym jest sportem bezpiecznym, w dodatku to bardzo fajna zabawa. Jest to najbardziej radosna forma aktywności z jaką się spotkałem - zachęcał Wiesław Madejczyk.
Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek zauważył, iż wraz z otwarciem ścianki w mieście rozpoczęło się tworzenie środowiska wspinaczkowego w mieście.
- Mam nadzieję, iż będzie ono żyło i funkcjonowało w Tarnobrzegu, pokazując jak ważny jest ten obiekt dla mieszkańców - zaznaczył Dariusz Bożek, zwracając jednocześnie uwagę na perturbacje towarzyszące budowie ścianki. - Kiedy w 2016 roku w Tarnobrzegu pojawiła się mobilna ścinaka, chyba mało kto przypuszczał, iż powstanie profesjonalny obiekt służący zarówno amatorom, jak i doświadczonym sportowcom. Lata jej budowy to czas pełen emocji. Co interesujące, środowiska wspinaczkowe z Kielc, Częstochowy, Krakowa, Rzeszowa trzymały kciuki za powstanie ścianki u nas. Również dla tarnobrzeżan to ważny obiekt, często bowiem spotykałem się z pytaniami: kiedy wreszcie zostanie otwarta. I oto jest! - dodał.
Otwarciu towarzyszyły pokazy wspinaczki w wykonaniu grup z Rzeszowa i Częstochowy. Swoich sił mogli spróbować także najmłodsi, dla których dodatkowo przewidziano zabawy i konkursy oraz poczęstunek. Dodatkowo każdy chętny mógł spróbować swoich sił podczas próbnego wspinania pod okiem operatorów MOSiR.
Ścianka wspinaczkowa będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 21.20, zaś w weekendy od 10 do 21.30. Na miejscu można wypożyczyć odpłatnie potrzebny sprzęt: uprząż, przyrządy do asekuracji, linę dynamiczną. Ceny biletów za wejście wynoszą 20 zł normalny i 15 zł ulgowy.
W obiekcie są szatnie, natryski, toalety, a także bufet.
Ścianka wspinaczkowa powstała jako jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego 2016 roku.