Europejska Karta Seniora to wiele nowych możliwości, z których może skorzystać każdy, kto ukończył 60 lat.
Oficjalna inauguracja karty odbyła się w Tarnobrzeskim Centrum Seniora, a o korzyściach na jakie mogą liczyć jej posiadacze mówił Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko z Krakowa, redaktor naczelny miesięcznika "Głos Seniora".
- Tarnobrzeg jest w programie "Gmina przyjazna seniorom", dzięki czemu osoby, które ukończyły 60 lat mogą wyrobić ogólnopolską edycję Karty Seniora. Daje ona zniżki w różnych placówkach, instytucjach, m.in. sanatoriach. Przynosi korzyści seniorom, a firmom przyjaznym im promocję - mówi Łukasz Salwarowski. - W związku z naszą działalnością międzynarodową z programu Erasmus+ udało się uzyskać wsparcie, by działania z zakresu edukacji i aktywizacji seniorów skalować i przenosić za granicę. Od pewnego czasu wydajemy Europejską Kartę Seniora, która działa w Polsce i zagranicą w państwach partnerskich. I od dzisiaj także tarnobrzescy seniorzy zaczną ją otrzymywać. Idea jest taka, by mogli z niej korzystać w Tarnobrzegu, Krakowie, Wieliczce, Szczecinie, ale także Wenecji, Paryżu, Lwowie czy Truskawcu.
W całym kraju z ogólnopolskich Kart Seniora korzysta obecnie 450 tysięcy osób, a podmiotów honorujących je jest ponad 3 tysiące. Posiadacze kart mogą liczyć na zniżki od 10 do 30 procent wartości usług, towarów, np. przy zakupie biletów na przejazdy kolejowe, autobusowe, do kin, teatrów, muzeów, ośrodków sportowych i rekreacyjnych, czy na usługi np. fryzjerskie, lecznicze, rehabilitacyjne.
- W Tarnobrzegu kartę posiada około 500 osób, a wśród firm, instytucji, które je uznają są m.in. Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i parę podmiotów prywatnych - informuje Janusz Maciurzyński, kierownik Tarnobrzeskiego Centrum Seniora. - Wydawaniem kart ogólnopolskich i europejskich zajmuje się nasze centrum, wcześniej leżało to w gestii Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, podobnie jak weryfikacją jednostek, czyli firm, instytucji przyjmujących je. Wiemy od samych seniorów, że najczęściej z kart korzystają podczas pobytów sanatoryjnych. Aby jak najlepiej rozeznać potrzeby seniorów, przeprowadzamy wywiady z nimi, by sami wskazali nam z ofert jakich podmiotów najchętniej i najczęściej korzystają. To ukierunkuje nasze dalsze działania.
Wśród osób, które otrzymały Europejskie Karty Seniora są Tadeusz Gadawski (pierwszy z lewej) oraz państwo Anna i Leon Gardynikowie. Marta Woynarowska /Foto GośćPosiadanie Ogólnopolskiej Karty Seniora bardzo sobie chwalą państwo Anna i Leon Gradynikowie.
- Karty mamy od roku i jeśli tylko jest okazja to naturalnie korzystamy z nich - mówi Leon Gardynik. - Uczyniliśmy z nich użytek w muzeach w Sandomierzu i Baranowie Sandomierskim, dzięki czemu ceny biletów były dużo tańsze, nawet poniżej wartości biletu ulgowego - dodaje Anna Gardynik.
Oboje zgodnie przyznają, iż udział podmiotów w programie Ogólnopolskiej czy Europejskiej Karty Seniora jest dla nich pewną wartością dodaną, gdyż możliwość skorzystania ze zniżek stanowi zachętę dla potencjalnych klientów.