Nowy numer 08/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Literatura na pięciolinii

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka zaprasza do udziału w nowym projekcie "Literatura na pięciolinii".

Od 12 kwietnia do 12 maja biblioteka realizuje projekt, który ma połączyć poezję, literaturę z muzyką. Zadanie uzyskało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocja Kultury.

- Opracowany przez nas i złożony do ministerstwa wniosek o dofinansowanie projektu otrzymał wysoką ocenę i dofinansowanie całej wnioskowanej kwoty, czyli 8600 zł. Całkowity koszt realizacji zadania wynosi natomiast 10800 zł - informuje Monika Sadkowska, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu. - Projekt zakłada realizację wielu interesujących wydarzeń mających promować książki, poezję, czytelnictwo, a także pokazanie ich wpływu na rozwój intelektualny i emocjonalny człowieka. Postanowiliśmy jednak podejść do tematu w nieco inny sposób włączając do tego jeszcze jedną dziedzinę kultury i sztuki - muzykę. Dzięki temu chcemy pokazać jak wzajemnie te dwie dziedziny się przenikają i fantastycznie uzupełniają. Mamy nadzieję, że w ten sposób zaciekawimy i zaintrygujemy czytelników od najmłodszych po dorosłych.

Projekt, przewidujący różnorodne formy działań, rozpoczęły dzieci z przedszkoli i uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych, podejmując się realizacji zadania "Cztery pory roku z Marią Konopnicką i Zygmuntem Noskowskim", które swój finał będzie miało 12 maja, wraz z prezentacją utworów skomponowanych do wierszy tarnobrzeskiej poetki Doroty Kozioł powstałych podczas warsztatów "Słowa na nutach - jak się tworzy piosenka" z udziałem młodzieży szkolnej, poprowadzonych przez autorkę oraz kompozytora i muzyka Leopolda Miłkowskiego z Tarnobrzega.

Czy muzyka to czynnik wyzwalający poezję wyjaśni w swoim wykładzie Grzegorz Kociuba, tarnobrzeski poeta, polonista, któremu będzie towarzyszył mini recital Mariusza Dzioba.

Wśród różnych propozycji jest także zaproszenie na 28 kwietnia do udziału w spotkaniach "Czas ich nie mija…" dla całych rodzin, zorganizowanych we wszystkich filiach oraz bibliotece głównej. Podczas nich prezentowane będą teksty literackie, które dzięki wejściu do świata muzyki stały się wielkimi i wciąż żywymi przebojami.

Gościem specjalnym, który 10 maja zawita do Filii nr 7, 1 i biblioteki głównej na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami będzie Joanna Jagiełło, autorka książek dla dzieci i młodzieży, a także płyty z piosenkami "Skrzypek bez dachu".

Zwieńczeniem projektu będzie event na placu Bartosza Głowackiego z udziałem wszystkich grup zaangażowanych w realizację poszczególnych zadań. Otworzy go bajkowy korowód dzieci z tarnobrzeskich przedszkoli.

W projekcie ujęliśmy wiersze Marii Konopnickiej, chcieliśmy w ten sposób zaakcentować i włączyć się w obchodzony w Polsce Rok Marii Konopnickiej - dodaje Monika Sadkowska.

Szczegółowy program projektu "Literatura na pięciolinii" znajduje się na stronie MBP - TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy