W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbyło się otwarcie nowej wystawy dotyczącej szlachty sandomierskiej na Sejmie Wielkim w latach 1788–1792.
Wystawa zorganizowana została z okazji dwusetnej rocznicy zakończenia Sejmu Wielkiego, którego najważniejszym osiągnięciem było uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku.
Głównym założeniem ekspozycji jest przedstawienie sylwetek posłów i senatorów województwa sandomierskiego, ukazanie ich roli i dokonań w współtworzeniu nowoczesnego ustawodawstwa. Jednym z celów wystawy jest również pogłębienie refleksji nad znaczeniem suwerenności bytu państwowego oraz popularyzacja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, przez pryzmat spuścizny Sejmu Czteroletniego, którego najważniejszym owocem była majowa Konstytucja.
Przygotowania najnowszej wystawy w Muzeum Zamkowym trwały 10 miesięcy. W tym czasie pracowano nad szczegółami ściągnięcia do Sandomierza najcenniejszych eksponatów z najważniejszych muzeów i ośrodków kulturalnych z całej Polski, jak na przykład portrety Stanisława Małachowskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie, a także bezcenne dokumenty, starodruki oraz kałamarz, którego użyto do podpisania Konstytucji 3 Maja.
Wystawa „Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział: Jarosław Sellin, sekretarz stanu w MKiDN, Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w MSZ, poseł Marek Kwitek, wojewoda i marszałek Województwa Świętokrzyskiego, władze samorządowe oraz partnerzy Muzeum Zamkowego, którzy użyczyli swoich zbiorów na wystawę.
Wystawa została objęta patronatem honorowym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Ekspozycja "Szlachta sandomierska na Sejmie Wielkim 1788-