Kilkanaście utworów Jana Sebastiana Bacha zabrzmiało w Tarnobrzeskim Domu Kultury z okazji 337. rocznicy jego urodzin.
Kompozycje lipskiego kantora wykonali Mariusz Ryś i Paweł Opala.
- Cały muzyczny świat obchodzi urodziny J.S. Bacha przez 11 dni, a wynika to z podawania w jego biografiach dwóch różnych dat narodzin - 21 lub 31 marca. Nie oznacza to, że dzień jego przyjścia na świat jest nieznany. Różnica wynika z odejścia od kalendarza juliańskiego na rzecz gregoriańskiego. Wedle pierwszego urodził się 31 marca, zaś tego drugiego - 21. Dzięki temu zyskujemy 11 dni, w ciągu których na całym świecie odbywają się koncerty poświęcone muzyce Bacha - wyjaśniał M. Ryś, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury, organista, muzykolog, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Tarnobrzegu oraz Sandomierskich Wieczorów Organowych. - Tak powszechne w świecie świętowanie nie dziwi, wszak jest on filarem, postacią pomnikową, najwybitniejszym kompozytorem w dziejach muzyki.
Na tarnobrzeski "Maraton Bachowski" złożyły się dwa prawie godzinne bloki, wypełnione kompozycjami organowymi mistrza z Lipska, przedzielone przerwą na kawę, herbatę i rozmowy o jego genialnej muzyce.
- Naturalnie w programie musiał się znaleźć taki hit, jak "Toccata" i "Fuga d-moll", a także inne najsłynniejsze utwory - "Passacaglia" i "Fuga c-moll", trzy wielkie preludia i fugi - h-moll BVW 544, e-moll BWV 548 i Es-dur BWV 522. Te wielkie formy postanowiliśmy przepleść mniejszymi, czyli opracowaniami chorałowymi, również stanowiącymi miniarcydzieła - mówił o programie wydarzenia M. Ryś, który jako pierwszy zasiadł za organami w sali kameralnej TDK.
Po przerwie melomani mogli wysłuchać interpretacji Bachowskich dzieł w wykonaniu P. Opali, pochodzącego z Sandomierza organisty koncertującego na festiwalach w całej Polsce, uczestnika corocznych prezentacji wielkich organów bazyliki licheńskiej, finalisty I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku oraz zdobywcy II miejsca na X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku.
Koncertowi towarzyszyła zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Osoby pragnące ich wesprzeć proszone były o to, co obecnie jest najbardziej potrzebne, czyli wiosenne ubrania, kosmetyki i chemię domową. Rzeczy te zostaną przekazane Ukrainkom i Ukraińcom przebywającym w Tarnobrzegu.