Wystawy poświęcone sprzątaniu polskich plaż i zbieraniu śmieci nad brzegiem Wisły były kolejnymi punktami edukacyjno-ekologicznej akcji #WiślanaOdyseja.
Jest to - po Bałtyckiej Odysei w 2020 roku i Górskiej Odysei w roku 2021 - trzecie przedsięwzięcie w ramach kampanii #mniejplastiku, której twarzą i liderem jest Dominik Dobrowolski.
- W niedzielne słoneczne południe spotykamy się przed siedzibą Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, by otworzyć wystawę fotograficzną "Plastikowa Odyseja", ukazującą w interesujący sposób stan zaśmiecenia i problem plastiku w środowisku naturalnym. Zaraz po otwarciu wyruszamy z wolontariuszami nad Wisłę, by posprzątać jej brzeg - mówił Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum Natura 2000.
Wystawa dokumentująca "Bałtycką Odyseję". Marta Woynarowska /Foto GośćIdeę kampanii #mniejplastiku i pomysł, by jej kolejne odsłony nazwać tytułem Homerowego eposu, wyjaśnił jej inicjator Dominik Dobrowolski.
W ramach pierwszej edycji odbyło się sprzątanie polskich plaż od Kołobrzegu do Mierzei Wiślanej. Efekty jej w postaci najczęściej spotykanych śmieci można zobaczyć na wspomnianej wystawie. Podczas drugiej odsłony Dominik Dobrowolski pokonał 830 km, przemierzając pieszo wszystkie pasma polskich gór od Bieszczadów po Sudety, by sprzątać je z wolontariuszami z odpadów pozostawianych głównie przez turystów. W tym roku zaś realizuje wspólnie z Przemysławem Przybylskim kolejną edycję, czyli sprzątanie Wisły od źródła po ujście do Bałtyku, która podzielona została na 10 etapów, trzeci z nich z metą w Tarnobrzegu wystartował w Niepołomicach z przystankami m.in. w Połańcu i Baranowie Sandomierskim.
Z ekologami spotkał się prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Marta Woynarowska /Foto GośćOrganizator akcji podkreślił jednak, że jej ideą nie jest samo sprzątanie lecz uświadomienie konieczności wprowadzenia zmian systemowych pomagających w walce z zaśmieceniem choćby np. poprzez wprowadzenie kaucji na opakowania, które miast trafiać do koszy, byłyby powtórnie wykorzystywane.
Z ideą wprowadzania opakowań wielokrotnego wykorzystania zgodził się prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
Prezydent zwrócił także uwagę na wciąż bardzo częsty proceder wywożenia odpadów, także wielkogabarytowych na nielegalne wysypiska, do lasu, nad rzeki, podczas gdy można je oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów.
- W tym przypadku zanim przystąpimy do zmian systemowych, należy dokonać zmian w myśleniu, w mózgu, bo jeśli tego nie zrobimy to worków z śmieciami zbieranymi podczas akcji sprzątania, jak ta dzisiejsza, długo jeszcze będzie bardzo, bardzo dużo - dodał prezydent D. Bożek.
Wiślana Odyseja, która została zainicjowana w Wiśle 21 stycznia, zakończy się w Gdańsku 8 października.