Zainaugurowało je dzisiaj słuchowisko przygotowane przez Teatr Polskiego Radia.
W programie tegorocznych Dni Teatru w Tarnobrzeskim Domu Kultury obok spektakli na żywo znalazł swoje miejsce, tak jak w minionym roku, największy w Polsce teatr wyobraźni, który przygotował na tę okazję dwa słuchowiska. Pierwsze "Maria Konopnicka. Autobiografia" w reżyserii Janusza Kukuły przybliżyło postać poetki w oparciu o jej wiersze i listy, które czytały Grażyna Barszczewska, Anna Cieślak i Marta Żmuda-Trzebiatowska. Na drugie organizatorzy zapraszają 28 marca. W całości będzie oparte na całych lub wybranych fragmentach utworów Adama Mickiewicza, m.in. "Upiora", "Liliji", a także II i III części "Dziadów".
- Jest to z naszej strony chęć uczczenia obchodzonego w kraju Roku Romantyzmu Polskiego. Spektaklowi "Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata" wyreżyserowany przez Jerzego Machowskiego, będzie towarzyszyć niezwykła atmosfera, ale jako że jest to niespodzianka, nie będę zdradzać szczegółów. Każdy sam się przekona, jeśli tylko zechce zawitać do TDK, obu słuchowisk bowiem będziemy słuchać wspólnie, co stanowi z pewnością nowość - zauważa Renata Domka z TDK.
Jutro, czyli w czwartek 24 marca, ze spektaklem "Bajki dla…", opartym na tekstach Omara Sangare przyjedzie młodzieżowy Teatr Okna z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
- Jest to cykl opowieści o życiu, czasie pandemii, niepozbawionych refleksji filozoficznych. Zatem przedstawienie bardzo na czasie. Serdecznie zapraszamy nie tylko młodzież, ale także nieco starszych i młodszych - zachęca R. Domka.
Sobota 26 marca będzie Dniem Stanisława Jachowicza, z kilku powodów.
Na zakończenie zostanie zaprezentowane słuchowisko "O Stasiu Jachowiczu, co został bajkopisarzem" w reżyserii Anny Skuratowicz, które powstało w ubiegłym roku w ramach Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza.
W programie obchodów teatralnego święta będzie także czas na rozmowę z Iwoną Rusek, literaturoznawczynią, autorką dramatów radiowych, a także książek, w tym "Baśni o Tarnobrzegu". Spotkanie odbędzie się online, a link do niego zostanie podany na profilu facebookowym TDK. Tematem rozmowy będą baśnie, wyobraźnia, Tarnobrzeg i naturalnie teatr.
Po kameralnym spotkaniu 31 marca widzów będzie czekało prawdziwe szaleństwo - ze spektaklem "Teatr Variété" przyjedzie 24-osobowy zespół Teatru Rozmaitości im. S. Ostrowskiego w Mielcu.
Bardzo ważnym wydarzeniem dla Tarnobrzeskiego Domu Kultury będzie po covidowej przerwie długo wyczekiwana premiera Teatru "Magik".
- Starsza grupa naszego dziecięco-młodzieżowego teatru zaprezentuje spektakl oparty na najsłynniejszej powieści Antoine’a de Saint-Exupéry’ego "Mały Książę". Opowieść doskonale znana, lubiana, będąca lekturą szkolną, mająca wieloskładnikowy przekaz. Będzie to spektakl w bardzo nowoczesnej odsłonie. Warto przyjść i zobaczyć, co młodzież ma do przekazania - zaprasza Agnieszka Mroczka, instruktorka teatralna i reżyserka przedstawienia.
Ostatnim akcentem, wieńczącym Dni Teatru w Tarnobrzegu, będzie towarzyszący im od początku Konkurs Recytatorski "Dziecięce Interpretacje", w tym roku już dwudziesty, jubileuszowy. Eliminacje miejskie i powiatowe odbędą się 4 i 5 kwietnia, zaś finał 23 kwietnia.
Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny.
Program Dni Teatru. TDK