Urzędnicy magistratu informują, iż w Tarnobrzegu oczekiwanie na złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL jest zdecydowanie krótsze niż w wielu innych miastach.
Od wczoraj uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL, który jest niezbędny w przypadku ubiegania się o świadczenia społeczne, zatrudnienie.
Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek zaznaczył, iż jest to dla samorządów duże wzywanie, zwłaszcza logistyczne. Od wczoraj od godz. 11 dzisiaj pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Tarnobrzega przyjęli wnioski od 73 obywatelek i obywateli Ukrainy, którzy opuścili swe państwo w związku z agresją Federacji Rosyjskiej.
- Cała rejestracja opiera się na systemie rejestrów państwowych. Korzystamy z rejestru PESEL, rejestru dowodów osobistych i rejestru danych kontaktowych. Obywatel Ukrainy, który bezpośrednio przekroczył granicę polsko-ukraińską - i jest to bardzo ważna uwaga - powinien przyjść do urzędu z dokumentami, jakimi dysponuje, nawet jeżeli są one już nieaktualne. Twórcy aplikacji umożliwili nam przyjęcie od tych osób oświadczenia pod odpowiedzialnością karną, o miejscu i dniu przekroczenia granicy. I wyrabiamy im PESEL bez problemu - wyjaśniał Piotr Kanios, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego. - Kłopoty natomiast sprawia sam system i tu muszą wykazać się dużą cierpliwością, której im nie brakuje. W tym miejscu pragnę podkreślić, iż jeszcze z takimi petentami się nie spotkałem. Czekają bez słowa skargi i jeszcze dziękują za poświęcony im czas - podkreślił P. Kanios.
Po wprowadzeniu do rejestru PESEL, następuje wylogowanie i przejście do rejestru dowodów osobistych, dlatego niezbędne są fotografie oraz złożenie odcisków palców, ta ostatnia czynność dotyczy tylko osób od 12 roku życia. Procedurę kończy przyjęcie danych kontaktowych, umożliwiające założenie profilu zaufanego.
- Ważne jest posiadanie telefonu komórkowego, najlepiej z polskimi numerami, chodzi bowiem o odbiór sms z kodem z platformy obywatel.gov.pl będący potwierdzeniem profilu zaufanego - zaznacza naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.
Zdjęcia, które powinny być dołączone do wniosku, jak zaznaczył komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu Robert Kędziora, zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, są wykonywane nieodpłatnie. - Po otrzymaniu numeru PESEL zostanie wręczony voucher, z którym będzie można wykonać bezpłatnie zdjęcie w jednym z trzech wskazanych punktów fotograficznych - dodał R. Kędziora.
Obecnie w Tarnobrzegu zgłoszone są 394 będące obywatelkami i obywatelami Ukrainy w tym 134 dzieci.