Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego wspomina w tym roku 80. rocznicę śmierci swojego założyciela - błogosławionego Antoniego Rewery.
Ksiądz Antoni Rewera poniósł śmierć męczeńską 1 października 1942 r. w Dachau. Początkiem jego męczeństwa było aresztowanie przez gestapo 16 marca 1942 r. W tym dniu ks. Rewera został rano zabrany z kościoła św. Józefa, gdzie w zakrystii przygotowywał się do sprawowania Mszy św. pogrzebowej swojego parafianina. Brutalnie wywleczony ze świątyni, wraz z cała rzeszą sandomierzan, najpierw został uwięziony w zamku sandomierskim, następnie wywieziony do Oświęcimia i stamtąd, w czerwcu, przetransportowany do Dachau.
– Dla sióstr ważną datą jest także dzień 15 marca, przeddzień aresztowania. Wieczorem 15 marca 1942 r. nasz założyciel gościł w domu Zgromadzenia po raz ostatni. Pięknie i ze szczegółami to ostatnie spotkanie z "Drogim Ojcem" opisała ówczesna kronikarka Zgromadzenia s. Felicja Werpechowska. Wskutek działań wojennych - dom pierwszej wspólnoty mieścił się przy ul. Krakowskiej 14, tuż nad Wisłą - większa część archiwum uległa zniszczeniu. W czasie walk na przyczółku sandomierskim, jeden z pocisków trafił w dom sióstr i spowodował pożar, który jakimś cudem same ugasiły, ale nie wszystko udało się uratować – wspomina s. Klara Radczak, sekretarka generalna Zgromadzenia.
Główne obchody rocznicowe będą miały miejsce w kościele św. Józefa w Sandomierzu 1 października 2022 roku w dzień męczeńskiej śmierci ks. Antoniego. Uroczystości zostaną zorganizowane przez przełożoną generalną Zgromadzenia M. Victorię Kwiatkowską przy współpracy z proboszczem parafii ks. Jerzym Dąbkiem.
Do tego wydarzenia Siostry przygotowują się od początku roku. 6 stycznia została odprawiona Msza św. w 153. rocznicę urodzin Antoniego Rewery. 16 marca – w dniu jego aresztowania w Telewizji Trwam i Radiu Maryja program pt. „Rozmowy niedokończone” poświęcony zostanie osobie założyciela Zgromadzenia. Kolejne uroczystości będą miały miejsce także 13 czerwca w 23. rocznicę beatyfikacji, której dokonał św. Jan Paweł II w Warszawie 13 czerwca 1999 r.
– Zgromadzenie wspomina te wszystkie wydarzenia, bo pamięć o Założycielu jest wciąż żywa. Chcemy także prosić, by czciciele bł. Antoniego i sympatycy Zgromadzenia wspomogli Siostry w modlitwie o jego kanonizację – podkreśla s. Klara.