Niżańskie Centrum Historii i Tradycji we współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zorganizowało Małą Akademię Tradycji.
Celem tych spotkań jest przybliżenie dzieciom, głównie uczniom ze szkół podstawowych niżańskiej gminy, lokalnych tradycji i kultury ludowej.
- Podczas zajęć ich uczestnicy zapoznają się z regionalnymi tradycjami, wiejską modą, zdobnictwem. Poznają także elementy krajobrazu kulturowego, takie jak przydrożne krzyże i kapliczki. Będą mieć możliwość zobaczyć dawne wiejskie zabawy i zabawki - wyjaśniła Małgorzata Kawa z Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji w Nisku.
Spotkania odbywają się w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji, a prowadzą je edukatorzy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Na dzieci czekają między innymi: warsztaty skrobania pisanek, przebieranki w dawne stroje, warsztaty bibułkarskie, dawne gry i zabawy.
Pierwsze spotkanie w ramach Małej Akademii odbyło się 11 marca. Jego tematem były wielkanocne zwyczaje Lasowiaków. Wzięli w nim udział uczniowie z PSP nr 3 i nr 4 w Nisku. Odbyły się prelekcja oraz warsztaty skrobania pisanek.
Edukatorzy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Justyna Niepokój-Gil i Janusz Radwański przybliżyli dzieciom zwyczaje Lasowiaków związane z Wielkim Postem, Niedzielą Palmową i okresem Świąt Wielkanocnych. Potem przyszedł czas na warsztaty.
- Dzieci własnoręcznie robiły tradycyjne pisanki metodą skrobania. Wszystkim bardzo spodobał się ten sposób wykonywania pisanek i z pewnością wykorzystają go podczas przygotowywania własnych koszyczków wielkanocnych - dodała pani Małgorzata.
Kolejne spotkanie w ramach Małej Akademii Tradycji już 6 kwietnia, a jego tematem będzie dawna wiejska moda.