Nowy numer 33/2022 Archiwum

Nisko. Skrobali pisanki

Niżańskie Centrum Historii i Tradycji we współpracy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zorganizowało Małą Akademię Tradycji.

Celem tych spotkań jest przybliżenie dzieciom, głównie uczniom ze szkół podstawowych niżańskiej gminy, lokalnych tradycji i kultury ludowej.

- Podczas zajęć ich uczestnicy zapoznają się z regionalnymi tradycjami, wiejską modą, zdobnictwem. Poznają także elementy krajobrazu kulturowego, takie jak przydrożne krzyże i kapliczki. Będą mieć możliwość zobaczyć dawne wiejskie zabawy i zabawki - wyjaśniła Małgorzata Kawa z Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji w Nisku.

Nisko. Skrobali pisanki

Spotkania odbywają się w Niżańskim Centrum Historii i Tradycji, a prowadzą je edukatorzy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Nisko. Skrobali pisanki

Na dzieci czekają między innymi: warsztaty skrobania pisanek, przebieranki w dawne stroje, warsztaty bibułkarskie, dawne gry i zabawy.

Nisko. Skrobali pisanki

Pierwsze spotkanie w ramach Małej Akademii odbyło się 11 marca. Jego tematem były wielkanocne zwyczaje Lasowiaków.  Wzięli w nim udział uczniowie z PSP nr 3 i nr 4 w Nisku. Odbyły się prelekcja oraz warsztaty skrobania pisanek.

Nisko. Skrobali pisanki

Edukatorzy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Justyna Niepokój-Gil i Janusz Radwański przybliżyli dzieciom zwyczaje Lasowiaków związane z Wielkim Postem, Niedzielą Palmową i okresem Świąt Wielkanocnych. Potem przyszedł czas na warsztaty.

Nisko. Skrobali pisanki

- Dzieci własnoręcznie robiły tradycyjne pisanki metodą skrobania. Wszystkim bardzo spodobał się ten sposób wykonywania pisanek i z pewnością wykorzystają go podczas przygotowywania własnych koszyczków wielkanocnych - dodała pani Małgorzata.

Nisko. Skrobali pisanki

Kolejne spotkanie w ramach Małej Akademii Tradycji już 6 kwietnia, a jego tematem będzie dawna wiejska moda.

Nisko. Skrobali pisanki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama