Biskup Krzysztof Nitkiewicz ustanowił 30 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu odbył się uroczysty obrzęd błogosławieństwa i posłania nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Dołączą oni do grupy mężczyzn, którzy posługują w parafiach diecezji, zanosząc Eucharystię osobom chorym i starszym.
Mszy św. przewodniczył biskup ordynariusz, koncelebrowali ks. Dariusz Sidor, koordynator formacji, o. Karol Wielgosz, przełożony tarnobrzeskiego klasztoru dominikanów, oraz przybyli proboszczowie szafarzy. W modlitwie uczestniczyły żony oraz bliscy nowo ustanowionych szafarzy.
Biskup Nitkiewicz wspomniał w kazaniu o potrzebie dążenia do doskonałości, która cechuje Boga i przejawia się w bezwarunkowej miłości wobec wszystkich, dobrych i złych, przyjaciół i nieprzyjaciół.
- Mówię o tym, gdyż podczas wykonywania posługi szafarza możecie czasami trafić na osobę, z którą wam nie po drodze. Nie ma wyjścia, macie do niej pójść z miłością, choć pewnie będzie to wiele kosztowało. Jezus Chrystus ukazuje oblicze tej Bożej miłości. Mamy się na nią całkowicie otworzyć, a zarazem taką samą miłością, jaką Bóg nas kocha, kochać innych. Drogą ku temu jest Eucharystia, jej celebrowanie, udzielanie, adorowanie. Nie ma lepszej i gorszej Mszy św. Ważniejszej i mniej ważnej. Każda Msza św., choćby odprawiona w bunkrze, jak dzieje się dzisiaj w Ukrainie, jest wydarzeniem wszechczasów, łączącym niebo z ziemią w oddawaniu chwały Bogu. Eucharystia to pokarm, który daje duchowy wzrost, sprawia, że żyje w nas Chrystus, o ile naturalnie wraz z konsekrowaną hostią przyjmujemy Jego Ewangelię. Stąd Eucharystia powinna stać się dla nas, na ile jest to możliwe, codziennym Chlebem. A kiedy będziecie nieśli Komunię św. osobie chorej lub starszej, to dacie jej możliwość pożywania tego chleba z nieba. W ten sposób będzie jednocześnie rosła jedność całej wspólnoty kościelnej oraz zapał apostolski. Niech więc Eucharystia przemienia nas w taki sposób, abyśmy potrafili poświęcić się innym, dzielić z nimi, to co posiadamy, składać siebie w ofierze jak Chrystusa - powiedział biskup.
Po homilii kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy wyrazili swoją gotowość do posługi Najświętszej Eucharystii i zostali pobłogosławieni przez biskupa.
Po Mszy św. każdy z nich otrzymał dekret uprawniający go do wypełniania posługi oraz stosowną legitymację. Przygotowanie do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. obejmuje formację z zakresu z zakresu teologii Eucharystii, liturgiki i duchowości. Kandydaci zapoznają się zasadami posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej oraz z pobożnością eucharystyczną i z kultem Najświętszego Sakramentu.
- Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii św. wymaga szczególnego przygotowania, dlatego przed otrzymaniem upoważnienia kandydaci przeszli odpowiednią formację. W tym czasie pogłębiali najważniejsze zagadnienia teologiczno-liturgiczne. Spotkaniom towarzyszyły również ćwiczenia praktyczne. Przygotowanie miało oczywiście charakter wprowadzający. Znaczenie tej posługi, jej wpływ na głębię wiary i jakość życia chrześcijańskiego czy na działalność apostolską w parafii, można zrozumieć dopiero w dalszej systematycznej formacji na poziomie parafialnym i diecezjalnym - mówił ks. Dariusz Sidor, koordynator formacji.