Pomocy udziela Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnobrzegu, którą dodatkowo wspiera liczne grono specjalistów.
Wojna tocząca się w Ukrainie dotyka przede wszystkim jej obywatelki i obywateli, ale także Polaków, nawet tych niezaangażowanych w bezpośrednie działania pomocowe dla uchodźców. Dla nich wszystkich psycholodzy i pedagodzy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu, współpracujący z nią oraz osoby zatrudnione w innych instytucjach lub prowadzące prywatną praktykę zgłosiły swoją gotowość do udzielania pomocy ludziom, którzy znaleźli się w kryzysie psychicznym.
- Odbyło się spotkanie online ze specjalistami deklarującymi pomoc, zaś Bożena Andrychowicz i Agnieszka Kapica przygotowują webinarium dla wszystkich osób niosących pomoc i będzie dotyczyło aspektu etycznego, traumatycznego, jak również elementów pracy w kryzysie. Webinarium będzie dostępne w poniedziałek - informuje Beata Wasiuta, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnobrzegu.
Z uwagi na to, iż najliczniejszą grupę uchodźców stanowią dzieci, specjalnie z myślą o nich w byłym budynku Gimnazjum nr 3 oraz w dawnej poliklinice przy ulicy 1 Maja 1 powstały sale zabaw dla najmłodszych i sale terapeutyczne, które jeszcze są doposażane. Chęć pracy z dziećmi, sprawowania opieki nad nimi wyraziło bardzo wiele osób, w tym 50-osobowa grupa studentów Państwowej Uczelni Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, a także animatorzy szeroko pojętego życia kulturalnego.
Planowane jest utworzenie grupy wsparcia dla osób zajmujących się pomocą uchodźcom, która niejednokrotnie stanowi duże obciążenie psychiczne, ale także dla pozostałych tarnobrzeżan, odczuwających problemy wynikające z obaw, niepokoju wywołanych wojną toczącą się w Ukrainie. Porady będą udzielane w punkcie interwencyjnym mieszczącym się na trzecim piętrze byłej polikliniki. Ponadto przewidziane są audycje radiowo-telewizyjne z udziałem psychologów, którzy za pośrednictwem mediów będą udzielać porad, jak radzić sobie w tej trudnej sytuacji.