Tarnobrzescy wspaniali

Kapituła miejskiego etapu Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych" wyłoniła tarnobrzeskich laureatów.

Do XXIX edycji zgłoszonych zostało 13 osób indywidualnych i jedna grupa reprezentująca Szkolny Klub Wolontariatu im. St. Jachowicza ze Szkoły Podstawowej nr 3. Kapituła pod przewodnictwem Bożeny Kapuściak - wiceprzewodniczącej Rady Miasta Tarnobrzega, postanowiła, iż w Warszawie w finale krajowym Tarnobrzeg będzie reprezentował Kacper Janczy z I Społecznego LO im. hetmana Jana Tarnowskiego.

- To wspaniałe uczucie dowiedzieć się, że moje działania ktoś zauważa i docenia - stwierdził Kacper Janczy tuż po tym, jak dowiedział się, iż to on pojedzie do Warszawy.

Tarnobrzescy wspaniali   W krajowym finale Tarnobrzeg będzie reprezentował Kacper Janczy z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. hetmana Jana Tarnowskiego. Marta Woynarowska /Foto Gość

Uczeń I SPO jest realizatorem i kierownikiem projektu społecznego "Poznajmy Tarnobrzeg" i drugiej edycji "Poznaj Podkarpackie". Ponadto jest mentorem olimpiady "Zwolnieni z teorii".

Nazwiska całej tegorocznej ósemki wspaniałych przedstawiła Bożena Kapuściak, która jednocześnie złożyła wszystkim ubiegającym się o tytuł gratulacje. W gronie laureatów, obok Kacpra Janczy, znaleźli się: Julia Biało, Martyna Gregorczyk, Julia Komada, Zuzanna Ozga, Jan Sroczyński, Amelia Wójcik, Roksana Zimoląg.

Zwracając się do pozostałych, podkreśliła, iż nawet jeśli nie znaleźli się wśród laureatów, to już sama nominacja stawia ich w gronie wspaniałych, a ci nigdy się nie poddają, nie rezygnują z marzeń tylko kroczą do celu.

Wszyscy otrzymali z rąk prezydenta Dariusza Bożka upominki, ufundowane przez urząd miasta. Włodarz gratulował im odwagi i zaangażowania w pomoc potrzebującym.

Ojciec Wojciech Krok OP, zasiadający w miejskiej kapitule konkursu, opiekun duszpasterstwa młodzieży i grupy charytatywnej działających przy klasztorze dominikanów w Tarnobrzegu, zwrócił uwagę m.in. na działalność młodych nie tylko na lokalnym podwórku, ale również w organizacjach i przedsięwzięciach ogólnopolskich.

- Wśród osób zgłoszonych do konkursu byli już wolontariusze, którzy służyli na granicy, pomagając uchodźcom z Ukrainy. Jedna z dziewcząt działa w Polskim Czerwonym Krzyżu, inna w przedsięwzięciach, debatach organizowanych przez władze szczebla centralnego. Przyznaję, że niektórzy zaskakiwali tak już poważnym zaangażowaniem - zauważył o. Wojciech. - Młodzież zgłoszona do konkursu jest wyjątkowa pod każdym względem i z racji swojej osobowości, zainteresowań, pasji oraz wrażliwości serca na inne osoby, na co zawsze zwracam dużą uwagę. O wyborze grona ośmiu decydowały wręcz minimalne niuanse - zdradził kulisy decyzji. - Naturalnie mnie jako osobę duchowną zawsze cieszy bliskość tych młodych do Kościoła, uczestnictwo w życiu parafii, przyznawanie się do swojej wiary. Niemniej zawsze patrzę na nich bardzo szeroko jako na osoby różnych talentów, dużej wrażliwości, otwarte dla bliźnich, chęci działania.

Konkurs "Ośmiu Wspaniałych" ma już 29 lat. Na szczeblu lokalnym, tarnobrzeskim,  organizowany jest od lat 28. Jego uczestnikami są uczniowie szkół podstawowych i średnich, indywidualnie oraz jako zespoły. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu. Organizatorem "Ośmiu Wspaniałych" jest Fundacja "Świat na Tak" z siedzibą w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..