W związku z jubileuszem 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza w gminie Padew Narodowa odbyła się inauguracja Roku Ignacego Łukasiewicza.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w miejscu urodzenia Ignacego Łukasiewicza w Zadusznikach. Następnie w Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy w Padwi Narodowej została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy senior Edward Frankowski.
We wspólnej modlitwie wzięli udział: przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, władze powiatu mieleckiego i samorządu gminnego, poczet sztandarowy miejscowej szkoły, a także zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.
Podczas kazania bp Frankowski przypomniał życiorys wynalazcy lampy naftowej, podkreślając, że wiedza o Ignacym Łukasiewiczu wśród społeczeństwa pozostaje nadal stosunkowo skromna.
– Dzisiejsza inauguracja 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza zapowiada kolejną uroczystość w Gawłuszowicach, gdzie nastąpi oficjalna inauguracja Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu. W tym roku, poświęconym Łukasiewiczowi, mam nadzieję, że takich spotkań będzie jak najwięcej. Postać odkrywcy nafty przetrwała próbę czasu i nadal jest aktualna. Warto podkreślić w nim postawę patriotyczną jak i charytatywną, za co papież Pius IX w 1873 r. nadał mu tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył Orderem Św. Grzegorza – mówił biskup.
Po uroczystej Mszy Świętej, na placu Centrum Multimedialnego Ignacego Łukasiewicza została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca 200. rocznicę urodzin I. Łukasiewicza. Kwiaty pod tablicą złożyli m.in. Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wicewojewoda Podkarpacki, Starosta Powiatu Mieleckiego, Wójt Gminy Padew Narodowa oraz honorowy obywatel Gminy Padew Narodowa.
Druga część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej w Padwi Narodowej, której patronem jest Ignacy Łukasiewicz. W jej wnętrzu odbyła się konferencja naukowa, która przybliżyła postać Ignacego Łukasiewicza. Jego życie i działalność w przystępny sposób przedstawił Michał Górecki, adiunkt w dziale historycznym Fundacji Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Zaprezentowana została także publikacja "Ignacy Łukasiewicz i jego padewski rodowód", której autorem jest dr Jerzy Skrzypczak.
Tablica pamiątkowa, która została odsłonięta, jest przytwierdzona do kamienia, który kształtem przypomina płomień. Kamień znajduje się przed budynkiem Centrum Multimedialnego Ignacego Łukasiewicza, który obecnie jest remontowany, a jego oficjalne otwarcie planowane jest na czerwiec br.