Kilkadziesiąt osób - wokalistów, muzyków, tancerzy - uczciło pamięć żołnierzy niezłomnych.
W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się koncert "Żyli prawem wilka…" przygotowany przez grupę artystów, którzy chcieli poprzez śpiew, tanieci muzykę opowiedzieć o bohaterach antykomunistycznego podziemia, ich męstwie, strachu, dramatach i trudnych wyborach.
- Chcieliśmy przedstawić historię żołnierzy wyklętych z różnej perspektywy, kładąc szczególny nacisk na naszych lokalnych, tarnobrzeskich niezłomnych, których symbolem jest mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora - mówi pomysłodawca projektu i reżyser koncertu Mateusz Mitka z TDK. - W koncercie wystąpiły wokalistki: Angelika Brylska, Natalia Ciecierska, Sylwia Dul, Patrycja Mitkiewicz, Klaudia Mrówczyńska, Sandra Mrówczyńska, Dominika Ordon, Iga Pańczyk, Marcin Raś, Sara Trubiłowicz, Julia Walczyna, Martyna Wilk. Zagrali zaś: Michał Chmielowiec, Michał Tulik, Krzysztof Chmielowiec, Wojciech Tulik, Katarzyna Dereń oraz Kacper Głaz. Na scenie zobaczyliśmy też tancerzy z kilku grup: Butterfly ze studia Bnb Academy of Dance z Krakowa, 3lements w składzie: Ewa Pluta, Justyna Rutkowska, Aleksandra Lis, Grupę Szamanki z Akademii Tańca Art Dance z Tarnobrzega wraz z choreografem Kubą Trembeckim - wyliczył artystów, którzy zaprezentowali się na scenie TDK.
Reżyserem koncertu był Mateusz Mika z Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Dominik SiatrakProjekt koncertu poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych zrodził się w 2015 roku, i wówczas odbył się po raz pierwszy. Artyści skrzyknęli się jeszcze dwukrotnie w 2016 i 2020 roku.
- Są to utwory bardzo emocjonalne i często trudne, ale nasi artyści chętnie podjęli się zadania zaaranżowania ich na nowo, przedstawienia własnych interpretacji - mówi Mateusz Mitka. - Wspaniałe jest to, że wszyscy, których zaprosiliśmy do tego projektu właściwie bez wahania włączyli się w przygotowania, a przecież mieszkają w różnych miastach, Krakowie, Warszawie, Tarnobrzegu.
Podczas koncertu zabrzmiały ballady głównie utwory zespołu Maleo Reggae Rockers z płyt "Panny wyklęte" i "Panny wygnane".
Autorką scenografii oraz plakatu była Magdalena Stokłosa. Dominik Siatrak- To nie jest pierwszy mój udział w tego typu koncercie. Tematyka jest bardzo przejmująca, wielokrotnie odwołuje się do idei wolności, którą w obliczu wojny toczącej się w Ukrainie, tym bardziej powinniśmy doceniać - zauważyła Iga Pańczyk, jedna z występujących wokalistek.
Autorką scenografii oraz plakatu jest Magdalena Stokłosa.
Patronat nad koncertem sprawowała Fundacja Łączka, zaś patronat honorowy nad cyklem wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych objął Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.