Nowy numer 23/2023 Archiwum

Hymn Ukrainy zabrzmiał w Sandomierzu

W czwartkowe południe z wież kościołów, ratuszy w wielu miastach Polski wybrzmiał hymn państwowy Ukrainy.

Z wieży ratuszowej w Sandomierzu, z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, z ratuszy w Rzeszowie, Białymstoku, Warszawie i wielu innych popłynęły dźwięki hymnu Ukrainy, będące wyrazem poparcia dla tego państwa walczącego z rosyjską agresją. Z inicjatywą tą jeszcze 28 lutego wystąpił do innych samorządowców burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.

Zwracając się do włodarzy innych miast napisał: "24.02.2022 r. Naród Ukraiński został zbrodniczo zaatakowany przez wojska rosyjskie.

Każdego dnia i nocy Nasi Przyjaciele walczą bohatersko o swoją wolność. Od kilku dni Polacy solidarnie wspierają Ukraińców. Fala pomocy materialnej i moralnego wsparcia płynie na wschód.

Najważniejszą pieśnią dla każdego Narodu jest hymn państwowy. Ten ukraiński zawiera jakże symboliczne słowa: »Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności«. Łącząc się w sercach z Narodem Ukraińskim inicjujemy jako Sandomierz - Królewskie Miasto Ogólnopolską Akcję #dlaNASZEJwolności. Pragniemy, by miasta posiadające swoje hejnały, w dniu 03.03.2022 r. (czwartek), o godzinie 12.00, odegrały zamiast nich Hymn Państwowy Ukrainy. Niech słowa i melodia, tak ważne dla Ukraińców, staną się dla nas wszystkich siłą do dalszego wsparcia i wzajemnej solidarności.

Zachęcam wszystkie miasta posiadające swój hejnał do włączenia się w akcję".

Także z tej najważniejszej wieży krakowskiego Kościoła Mariackiego w całą Polskę popłynęły nuty "Szcze ne wmerła Ukrajiny ni sława, ni wola", hymnu ukraińskiego, którego twórcami są poeta Pawło Czubynski (autor słów) i ks. Mychajło Werbycki (kompozytor). Utwór został hymnem Ukrainy w 1917 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast