Nowy numer 17/2024 Archiwum

Hołd żołnierzom wyklętym

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Będzie koncert z udziałem kilkudziesięciu artystów, prelekcja, wystawa oraz projekcja filmu o tarnobrzeskim Niezłomnym - mjr. Hieronimie Dekutowskim ps. Zapora.

Cykl wydarzeń rozpocznie się jutro, 3 marca, spotkaniem z dr. Mirosławem Surdejem z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który wygłosi wykład "Rajd Zgrupowania mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora na Rzeszowszczyźnie latem 1946 r.", towarzyszyć mu będzie projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Jakuba Palacza pt. "Zapora. Studium bohatera". Premiera dokumentu odbyła się 5 lutego w tarnobrzeskim Domu Kultury. Wstęp na pokazy filmu i spotkanie jest wolny, początek o godz. 11. Drugi pokaz odbędzie się o godz. 18.

Ponadto jutro będzie można również obejrzeć wystawę udostępnioną przez lubelski oddział IPN - "Żołnierze wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963", która przybliża sylwetki członków konspiracji i losy ich rodzin, przedstawia najważniejsze nurty podziemia oraz przedstawia funkcjonowanie komunistycznego aparatu represji. Ekspozycję będzie prezentowana przez cały marzec.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie (5 marca) sobotni koncert "Żyli prawem wilka". Z uwagi na duże zainteresowanie zostanie zaprezentowany dwukrotnie o godz. 17 i 19.30 na dużej scenie TDK. Będzie mu towarzyszyła zbiórka na rzecz Fundacji Łączka. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w TDK.

Hołd Żołnierzom Wyklętym

- W koncercie wezmą udział wokaliści, muzycy, tancerze. Wystąpią osoby doskonale znane tarnobrzeskiej publiczności jak Julia Walczyna, Natalia Ciecierska. Na scenie zobaczymy też tancerzy z kilku grup tanecznych: Butterfly ze Studio Bnb Academy of Dance z Krakowa, 3lements, Akademia Tańca Art Dance. Generalnie, będzie to kilkadziesiąt osób, które przyjadą do Tarnobrzega z bardzo różnych rejonów Polski, gdzie na co dzień uczą się, pracują - mówi Mateusz Mitka, pomysłodawca projektu. - Pomysł na przygotowanie i zaprezentowanie koncertu powstał kilka lat temu, należy bowiem zaznaczyć, iż nasz występ w Tarnobrzegu będzie kolejnym już rzędu. Wcześniej występowaliśmy z nim w innych miastach w 2015, 2016 i 2020 roku. Tym razem odbyliśmy kilka prób. Koncert jest inicjatywą oddolną. Zależy nam na tym, by przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych z różnych perspektyw, z mocnym akcentem na lokalność. Mamy przecież tarnobrzeskiego bohatera Hieronima Dekutowskiego "Zaporę".

W sobotę zabrzmią Zabrzmią ballady oraz utwory rockowe wzbudzające różne emocje. Są to głównie utwory  zespołu Maleo Reggae Rockers z płyt "Panny wyklęte", "Panny wygnane".

Autorką scenografii oraz plakatu jest Magdalena Stokłosa.

- Chcemy poprzez muzykę, uczcić pamięć tych, którzy kilkadziesiąt lat temu musieli dokonywać bardzo dramatycznych wyborów, stawiając na szali swoje życie, poświęcając rodziny, przyjaciół, by walczyć o wolną Polskę. Chcemy pokazać, że poznawanie historii nie musi się odbywać tylko poprzez czytanie książek, ale także w inny nietypowy sposób. Pragniemy również uzmysłowić, że historia jest częścią nas, naszej tożsamości i im więcej o niej wiemy, tym łatwiej nam ocenić i docenić wolność, zwłaszcza w sytuacji tego co dzieje się w Ukrainie - mówi Renata Domka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy