W Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli starosta stalowowolski spotkał się z wójtami gmin Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem i Zaleszany, a także z burmistrzem Zaklikowa.
Wszyscy byli zgodni, że uchodźcom z Ukrainy trzeba pomagać, ale podkreślano, że działania samorządów muszą być skoordynowane z działaniami wojewody i zgodne z zaleceniami sztabu wojewódzkiego. Odruchy serca są ważne, ale nie mogą wprowadzać chaosu.
- Dlatego samorządowcy proszą między innymi o niezorganizowanie na własną rękę transportu uchodźców z granicy polsko-ukraińskiej bez zapewnienia im wcześniej miejsca pobytu, a także dowożenia darów na granicę. Lepiej przekazać je do punktów zbiórek, które znajdują się w każdej gminie. Przygotowane dary muszą być przemyślane, najlepiej, aby zawierały żywność nadającą się do długiego przechowywania, środki opatrunkowe - powiedział Tomasz Wosk ze Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli.
Na koniec ważna informacja dla mieszkańców, którzy już przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy: wbrew pojawiającym się informacjom, nie ma potrzeby ich rejestrowania w żadnym z urzędów - ani w gminie, ani w starostwie. Samorządy bowiem nie prowadzą tego typu rejestrów.
Dodatkowo premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Obowiązuje on od 28 lutego 2022 r. od godz. 23.59 do 15 marca 2022 r. do godz. 23.59.
- Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany - dodał T. Wosk.
.Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy.