W Sandomierzu uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się na cmentarzu katedralnym oraz w kościele św. Józefa.
W uroczystości na cmentarzu wzięli udział władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji kombatanckich, Wojsko Polskie ze sztandarem 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, terytorialsi oraz młodzież szkolna z pocztami sztandarowymi.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec przypomniał postać ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. Kruk i jego zaangażowanie w walkę. W swoim przemówieniu stwierdził, że dzisiejsza sytuacja na Ukrainie jest podobna do walki, jaką żołnierze podziemia antykomunistycznego toczyli w latach 40. i 50. w naszym kraju, a ich głównym celem było odzyskanie suwerenności Polski. - Nasi sąsiedzi walczą o to dzisiaj. Jesteśmy razem z Ukraińcami, pomagamy im i modlimy się za nich. Mamy nadzieję, że ich poświęcenie doprowadzi do zwycięstwa narodu ukraińskiego nad wrogiem - dodał burmistrz Marcin Marzec.
Robert Piwko z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach powiedział, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wielowymiarowe święto ze względu na wartość historyczną, ale to również data skłaniająca do refleksji m.in. pod kątem pracy i wysiłku włożonego w odkłamywanie historii zafałszowanej w okresie Polski Ludowej. W tym dniu oddajemy przede wszystkim hołd bohaterom, którzy ponosili najwyższe ofiary, broniąc niepodległości Polski. Żołnierze Wyklęci również dziś mogą być dla nas przykładem - stwierdził przedstawiciel IPN.
Druga część uroczystości odbyła się wieczorem w kościele pw. św. Józefa w Sandomierzu, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy niezłomnych. Modlitwie przewodniczył proboszcz ks. Jerzy Dąbek. – W centrum naszej modlitwy jest dzisiaj pamięć o żołnierzach wyklętych. Dziękujemy im za ich służbę i poświęcenie na rzecz naszej Ojczyzny. W ostatnim czasie zauważamy, że historia zatacza koło. Tak jak wtedy Polsce zagrażał wróg ze wschodu – całe zło komunizmu, tak teraz to zło uderza w Ukrainę. Solidaryzujemy się z nimi. Razem z obywatelami Ukrainy, którzy w ostatnim czasie przybyli do naszego miasta zanosimy modlitwy do Boga o pokój i zakończenie wojny – mówił ks. Dąbek.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu zakończyła emisja spektaklu telewizyjnego pt. „Golgota Wrocławska” reżyserii Jana Komasy, mówiąca o losach Polski w latach 40. i 50. ubiegłego wieku.