Nowy numer 17/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Cały czas trwa zbiórka darów

Tarnobrzeska Rada Kobiet oraz Tarnobrzeskie Centrum Wolontariatu prowadzą i koordynują zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy.

W tej chwili najbardziej potrzeba kilku rzeczy.

- Najważniejsze obecnie są prześcieradła jednorazowe z flizeliny, stosowane m.in. w szpitalach, które można nabyć w sklepach medycznych. Ponadto jest bardzo duże zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, materiały opatrunkowe oraz środki higieny osobistej dla kobiet, nowa bielizna dla dzieci oraz damska, a także pościel, kołdry, koce, śpiwory, poduszki - wylicza Katarzyna Paluch, koordynująca akcję z ramienia Tarnobrzeskiej Rady Kobiet.

Potrzebne są także środki higieniczne, jak pasty do zębów, szczotki oraz żywność. 

- Nie przyjmujemy odzieży, gdyż tej jest bardzo dużo, a także zabawek, książek dla dzieci, mamy ich sporo, a jak dotychczas nie otrzymaliśmy zgłoszenia o zapotrzebowaniu na tego typu rzeczy, nikt o nie pytał i nie prosił. Wczoraj były w centrum dwie panie z Ukrainy, które prosiły o konkretne rzeczy - dodaje Sławomir Partyka.

Jeżeli zdarzają się zapotrzebowania na odzież to są to sprecyzowane prośby, czyli rodzaj, rozmiar, płeć. Dlatego, jeżeli ktoś zdecyduje się przynieść odzież, to przede wszystkim musi być ona w bardzo dobrym stanie, wyprana, oczywiście najlepiej gdyby była nowa i co istotne posegregowana według rodzajów oraz wielkości w workach, czy reklamówkach z opisem co zwierają. Niestety zdarza się, iż przynoszone są ubrania zupełnie nietrafione, zbędne lub złym stanie. - Jeżeli przychodzą prośby o odzież, to najczęściej o kurtki, głównie dla dzieci, młodzieży z podaniem rozmiaru - mówi S. Partyka.

Organizatorzy bardzo dziękują tarnobrzeżanom i mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy tłumnie ruszyli z pomocą obywatelkom i obywatelom Ukrainy.

- Jak już podkreślał to prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek tarnobrzeżanie chcą i czuja potrzebę pomagania. I to jest piękne - podkreśla Katarzyna Paluch. - Niemniej już dzisiaj prosimy o jeszcze, gdyż jest to dopiero początek. Przed nami długi proces i mam nadzieję, że się nie wypalimy.

Dary przyjmowane są w trzech punktach w Tarnobrzegu - Szkole Podstawowej nr 4 od godz. 7.30 do 17, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej od godz. 8 do 18 oraz Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu, które monitorowane jest całą dobę, dlatego jeżeli ktoś nie zdąży przynieść dary w trakcie dyżuru, może je zostawić sam, tylko uprzednio należy zadzwonić na jeden z niżej podanych telefonów, aby otrzymać jednorazowy kod dostępu.

Do dyspozycji są numery telefonów: 604 135 542, 532 527 087 i 609 902 792.

Ponadto uruchomiony został czwarty punk w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie działa miejski magazyn darów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy