Zmiany personalne w każdej diecezji są zjawiskami zwyczajnymi i praktykowanymi w Kościele od wieków. Najczęściej przenoszeni są na inne placówki wikariusze, rzadziej proboszczowie. W ostatnim czasie zmiany nastąpiły także w Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
Z początkiem lutego z parafią pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim pożegnał się proboszcz ks. Andrzej Barzycki, który został przeniesiony do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie. Jego miejsce na urzędzie proboszcza ostrowieckiego sanktuarium zajął ks. Marek Kumór, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.
Zmiany personalne w parafiach pociągnęły za sobą konieczność obsadzenia stanowisk kurialnych. Decyzją bp. Krzysztofa Nitkiewicza nowym dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa został ks. Wojciech Kania. Natomiast na jego dotychczasową funkcję notariusza i osobistego sekretarza biskupa ordynariusza został powołany ks. Grzegorz Staszczak. Każdy z nich stoi przed nowymi wyzwaniami. W najbliższych miesiącach wiele pracy czeka przede wszystkim Wydział Duszpasterstwa, przygotowujący się między innymi do organizacji zamknięcia prac Synodu Diecezjalnego oraz Kongresu Eucharystycznego.
– III Synod Diecezji Sandomierskiej został zwołany dekretem bp. Krzysztofa Nitkiewicza 24 lutego 2017 roku. Po 5 latach obrad różnych komisji oraz dyskusji podczas posiedzeń plenarnych synod zmierza wielkimi krokami ku końcowi. Na początku lutego odbyło się spotkanie Komisji Głównej Synodu, które poświęcone było końcowej fazie prac synodalnych. W czasie obrad podjęto decyzję, że promulgacja uchwał synodalnych będzie miała miejsce 2 czerwca 2022 roku, we wspomnienie błogosławionych Męczenników Sandomierskich. Do tego wydarzenia przywiązuję wielką uwagę, ponieważ będzie miało ono ogromne znaczenie dla funkcjonowania diecezji oraz wywrze istotny wpływ na różne sfery życia diecezjalnego, w tym duszpasterskiego – wskazuje ks. Wojciech Kania.
Nowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa w swoim biurze.Jak dodaje dyrektor, niemniej wysiłku i uwagi wkłada w przygotowanie i organizację zakończenia IV Kongresu Eucharystycznego, który trwa w naszej diecezji od 1 grudnia 2019 roku. – W pierwszą niedzielę Adwentu 2019 roku rozpoczął się Kongres Eucharystyczny Diecezji Sandomierskiej. W pierwotnym założeniu miał on potrwać do czerwca 2020 roku, jednak wybuch pandemii spowodował jego przedłużenie o kolejne lata. Trzyletni okres różnych wydarzeń związanych z przybliżeniem ludzi do Pana Jezusa i pogłębieniem wiary był dla wielu bardzo owocny. Podczas kazań poruszano tematykę eucharystyczną, niektóre parafie przywróciły nabożeństwa eucharystycznej, a w niektórych miejscach zezwolono na spożywanie komunii świętej pod dwoma postaciami. To wszystko zwróciło większą uwagę na potrzebę podkreślenia duchowości eucharystycznej w życiu księży i parafian oraz zaowocowało większym kultem Najświętszego Sakramentu – podkreślił ks. W. Kania.
Diecezjalne obchody Kongresu Eucharystycznego odbędą się w dniach 20-26 czerwca. W tym okresie w różnych miejscach naszej diecezji zostaną zorganizowane spotkania dla poszczególnych grup i wspólnot. W poniedziałek 20 czerwca w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli będzie miało miejsce spotkanie dla ludzi pracy. W dwóch kolejnych dniach odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Janowie Lubelskim stacja kongresowa z udziałem dzieci komunijnych, zaś w Tarnobrzegu na os. Serbinów stacja dla ludzi starszych i chorych. We czwartek zaplanowano stacje w parafiach. Tego dnia, na zakończenie oktawy Bożego Ciała, w kościołach wybrzmią modlitwy przebłagalne za grzechy przeciwko Eucharystii. Na piątek, w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, zaplanowano spotkanie z udziałem duchowieństwa oraz osób życia konsekrowanego. W sobotę, w przedostatni dzień obchodów kongresu, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach przewidziano spotkanie z udziałem rodzin. Zwieńczeniem tygodniowych spotkań i modlitw będzie uroczysta Msza Święta sprawowana w katedrze pod przewodnictwem kard. Gerharda Müllera z udziałem wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Tego dnia wspólną modlitwę poprzedzi wręczenie diecezjalnej nagrody "Arbor Bona", czyli Dobrego Drzewa w kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła.