To tytuł nowego wydarzenia muzycznego przygotowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega w partnerstwie z Eneą Elektrownią Połaniec.
Tematowi cyklicznych koncertów w Zamku Tarnowskich w Dzikowie poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa z udziałem prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka, dyrektora muzeum Tadeusza Zycha oraz prezesa Enei Elektrowni Połaniec Bogusława Rybackiego. Tarnobrzescy melomanii z pewnością się ucieszą, czekają ich bowiem trzy wydarzenia, podczas których zabrzmi muzyka prawdziwie wysokich lotów, prezentująca różne gatunki - od jazzu, poprzez poezję śpiewaną, po kompozycje z kanonu klasyki.
W duchu jazzu będzie utrzymany inauguracyjny koncert zatytułowany "Zapomniani kompozytorzy", który odbędzie się już w najbliższą niedzielę, czyli 26 lutego o godzinie 17, a znakomici muzycy jazzowi: Piotr Rodowicz, Tomasz Grzegorski, Patryk Dobosz i Wawrzyniec Prasek.
Prezydent Dariusz Bożek wyjawił, iż w 2020 roku miał rozpocząć się cykl spotkań, koncertów w ważnych miejscach na kulturalnej mapie Tarnobrzega, gdzie ową kulturę można wręcz dotknąć.
- Zamek jest takim miejscem. Niestety z uwagi na pandemię zostały przesunięte, ale mam nadzieję, że obecny rok będzie wreszcie czasem powrotu normalności. Dlatego zapraszamy już dzisiaj na pierwszy z cyklu koncertów pod tytułem "Muzyka z energią", którego partnerem jest Enea Elektrownia Połaniec, będąca jednocześnie jego mecenasem. Ta współpraca dowodzi, że biznes i kultura mogą iść w parze - powiedział prezydent Dariusz Bożek. - Mecenat Enei gwarantuje, iż będzie to muzyka na najwyższym poziomie, tarnobrzeżanie wszak zasługują, by trafiła do nich kultura z wysokiej półki.
Bogusław Rybacki, prezes Enei Elektrowni Połaniec, podziękował władzom miasta oraz dyrekcji muzeum za zaproszenie do współudziału w organizacji wydarzeń z cyklu "Muzyka energią".
- Grupa Enea jest aktywnym uczestnikiem w życiu lokalnych społeczności, co przejawia się m.in. wspieraniem szeroko pojętej kultury, wydarzeń sportowych i wielu innych. Z Tarnobrzegiem współpracujemy od wielu lat i staramy się wspierać różne inicjatywy w tym służące rozwojowi i podnoszeniu poziomu kulturalnego. Mamy nadzieję, że będziemy także partycypować przy kolejnych wydarzeniach - podkreślił Bogusław Rybacki.
Członek zarządu Enei Elektrowni Połaniec Janusz Paruzel dodał, iż oprócz koncertów kameralnych w okresie letnim planowane są także plenerowe wydarzenia muzyczne, co pozwoli na udział zdecydowanie szerszemu gronu słuchaczy. Zauważył także, iż takie działania udowadniają, iż Wisła nie dzieli a łączy, tak, jak to się działo w czasach istnienia województwa tarnobrzeskiego.
Dyrektor MHMT Tadeusz Zych podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację cyklu, począwszy od władz miasta po zarząd połanieckiej elektrowni. Zwrócił także uwagę na muzyczne tradycje dzikowskiej siedziby Tarnowskich, w której bywał i koncertował Władysław Tarnowski, pianista, kompozytor, a także kilkakrotnie gościła w niej najsłynniejsza przedwojenna pieśniarka Hanka Ordonówna.
- W tym roku zapraszamy na trzy wydarzenia. Najbliższe w niedzielę, 26 lutego, i będziemy gościć jazzmanów z najwyższej półki, utytułowanych, wielokrotnie nagradzanych z ogromnym dorobkiem muzycznym, grających z innymi wybitnymi artystami - kontrabasistę Piotra Rodowicza, saksofonistę Tomasza Grzegorskiego, perkusistę Patryka Dobosza i pianistę Wawrzyńca Praska - informował Tadeusz Zych.- Zabrzmią utwory zapomnianych polskich przedwojennych kompozytorów jazzowych oraz znane standardy. Będzie to zatem wielka gratka dla miłośników jazzu tradycyjnego.
W ramach drugiego koncertu, zaplanowanego na 19 marca, wystąpią Wojciech Skibiński, aktor Teatru Słowackiego w Krakowie i Krzysztof Taraszek, najlepsi obecnie wykonawcy songów Leonarda Cohena. Trzecie spotkanie muzyczne nie ma jeszcze daty, ale wiadomo, iż poświęcone będzie muzyce klasycznej.
Bilety na najbliższy koncert w cenie 30 zł będzie można nabyć w kasie muzeum do soboty.