Twórczo i aktywnie przebiega zimowa przerwa w nauce dla dzieci i młodzieży z Tarnobrzega.
Malarstwo naskalne, tworzenie od podstaw filmu animowanego, to tylko dwa przykłady zajęć, w jakich wczoraj mogli uczestniczyć najmłodsi.
Pogoda daleka od zimowej uniemożliwiła zabawy na śniegu, za to moc zabawy zapewniły Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły.
- Przez dwa zajmowaliśmy się malarstwem jaskiniowym, czyli można powiedzieć, że cofnęliśmy się do prapoczątków malarstwa człowieka. Zawsze na swoich zajęciach staram się łączyć wiedzę z zakresu historii sztuki z zagadnieniami czysto plastycznymi. Poznawaliśmy już różne epoki, style, a nie było jeszcze samych początków, można powiedzieć narodzin sztuki. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę do jaskini, podczas której dzieci poznawały przykłady i historię malarstwa paleolitycznego, używane przez prehistorycznych twórców materiały oraz narzędzia malarskie, po czym uczestnicy przystąpili do tworzenia własnych rysunków naskalnych. Pierwszego dnia malowaliśmy imitację skał, natomiast drugiego zajęliśmy się już tworzeniem samych rysunków, wzorowanych na prehistorycznych. Dzieci po raz kolejny mnie zaskoczyły swym zrozumieniem zasad, bezpośrednim nawiązaniem do wzorów sprzed tysięcy lat, a także ich własnym twórczym przetworzeniem - mówi Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska, instruktor TDK.
Dwudniowe zajęcia z Elżbietą Miśkiewicz-Zamojską zdominowało malarstwo naskalne. Marta Woynarowska /Foto GośćTemat zaproponowany przez panią Elżbietę ewidentnie przypadł uczestnikom do gustu, w tym niespełna 4-letniej Laurze, która z pomocą mamy stworzyła aż dwa obrazy.
Przed uczestnikami zajęć w TDK jeszcze kolejne atrakcje - zajęcia sensoryczne z zaangażowaniem wszystkich zmysłów, tworzenie portretu wychodzącego z ram oraz poznawania teatru od podszewki.
Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury podkreśla, że program jest układany tak, by każdy mógł znaleźć coś, co go zainteresuje. Stąd duża rozmaitość propozycji i form aktywności.
Na różnorodność form, ale bardziej ukierunkowaną postawiło Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły w Tarnobrzegu.
- Jako muzeum przyrodnicze układamy zajęcia tak, by motywem przewodnim była obowiązkowo przyroda, bez względu na to, czy mają one charakter edukacyjny, zabawowy, plastyczny. Zawsze obracamy się wokół litery "n", czyli natury - zaznacza Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły w Tarnobrzegu. - Kierujemy się też podstawową zasadą - bawiąc uczyć.
W Centrum Natura 2000 dzieci i młodzież tworzyły film animowany. Marta Woynarowska /Foto GośćTemu służyły m.in. wczorajsze warsztaty "Las animowany", poprowadzone przez Bogusławę Trelę, adeptkę kierunku Sztuka Mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, podczas których dzieci uczestniczyły w produkcji krótkiego filmu animowanego, od tworzenia scenografii, postaci po nagrywanie zdjęć.
Warto dodać, że obok zajęć dla dzieci Centrum Natura 2000 przygotowało także propozycje dla dorosłych. W najbliższą niedzielę - 20 lutego o godzinie 17 zaprasza na spotkanie z Agnieszką i Marcinem Kozickimi, którzy opowiedzą o krainie lodu i ognia, czyli Islandii. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa ich zdjęć. W kolejną zaś - 27 lutego - Piotr Pawlik, pasjonat nurkowania, zabierze słuchaczy w zdecydowanie bliższą podróż, za to głębszą w sensie dosłownym, zaprezentuje bowiem życie w Jeziorze Tarnobrzeskim.