W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy prezentowana jest wystawa wojskowych hełmów, czapek z różnych regionów świata.
Ekspozycja prezentuje ponad 60 obiektów, z czego 50 wypożyczyła ze swoich zbiorów Gołębia 5 Galeria Historycznych Militariów z Krakowa, pozostałe pochodzą z Galerii Historycznej MGOKiS, udostępnionych przez członków Grupy Eksploracyjno-Historycznej "Wisła".
- Tworząc nasze mini muzeum zakładaliśmy nawiązywanie współpracy z innymi placówkami muzealnymi, galeriami celem organizowania wystaw tymczasowych, na których prezentowane byłyby eksponaty pochodzące z ich zbiorów. Wystawa nosząca tytuł "Hełmy, czapki i mundury w dziejach armii świata" powstała dzięki nawiązaniu współpracy z krakowską Galerią Gołębia 5 i jej życzliwości, gdyż nieczęsto decyduje się na wypożyczenie swoich muzealiów. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni za możliwość pokazania mieszkańcom Koprzywnicy i regionu tych rzadko spotykanych artefaktów - mówi Krzysztof Pitra, dyrektor MGOKiS w Koprzywnicy. - Prezentujemy nakrycia pochodzące z generalnie z okresu powojennego z różnych krajów oraz cztery mundury oficerskie i jeden podoficerski.
Można zobaczyć mundury oficerów łotewskich, szwedzkich czy marines. MGOKiS w KoprzywnicyZwiedzający, których już było spore grono, mają okazję zobaczyć czapkę żołnierza chilijskiego z II poł. XX w., czapkę oficera marynarki wojennej Brazylii z lat 40. XX w., hełm Adrian WZ 26 z I poł. XX w., hełm w siatce maskującej z lat 90. XX w. stosowany podczas wojny z Irakiem, hełm polskiego pilota myśliwca MIG-21 z lat 70. ubiegłego stulecia, czy np. hełm WZ 56 żandarmerii wojskowej z czasu wojny wietnamskiej. Bogactwem zdobień i symboliką wyróżniają się nakrycia wojskowych z Ameryki Południowej. Są także mundury oficerskie z Łotwy, Szwecji, Szwajcarii, słynnej formacji amerykańskich sił zbrojnych - marines oraz mundur podoficerski polskich wojsk pancernych.
Bogactwem zdobień wyróżniają się czapki wojskowych z państw Ameryki Południowej. MGOKiS w KoprzywnicyZnaczący wkład w przygotowanie wystawy wnieśli członkowie Grupy Eksploracyjno-Historycznej "Wisła", działającej przy koprzywnickim ośrodku kultury.
Wystawa będzie czynna do 16 marca.