Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Pomoc dla pokrzywdzonych

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem został oficjalnie otwarty.

Uroczysta inauguracja odbyła się w Tarnobrzeskim Domu Kultury z udziałem wiceministra w resorcie sprawiedliwości Marcina Warchoła, przedstawicieli instytucji, organizacji i służb współpracujących z ośrodkiem oraz duchowieństwa. Placówka, mająca swoją siedzibę przy al. Niepodległości 9, w budynkach parafii pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu, powstała w ramach projektu "Razem bezpieczniej 2", realizowanego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Jej działalność finansowana jest z kasy Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz świadkom przestępstw i osobom im najbliższym. Projekt będzie realizowany przez 4 lata, zakończy się 31 grudnia 2025 roku.

- Naszymi beneficjentami są ludzie poszkodowani, pokrzywdzeni przez różnego rodzaju przestępstwa. W naszych ośrodkach mogą skorzystać pomocy psychologicznej, medycznej, prawnej czy materialnej, gdy zachodzi konieczność opłaty za czynsz, zakupu leków, odzieży. Organizujemy także wypoczynek dla osób potrzebujących spokoju i wyciszenia - mówił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Ośrodek służy nieodpłatnym wsparciem pokrzywdzonym z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego, a ponadto koordynuje pracę Lokalnych Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kolbuszowej, Mielcu, Nisku i Stalowej Woli. Pomoc udzielana jest zarówno samym pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom, jak i ich najbliższym. Zakres wsparcia obejmuje bardzo szeroki zakres - od pomocy prawnej, poprzez psychologiczną, edukacyjną, opiekuńczą, medyczną, po ułatwienie przekwalifikowania zawodowego i znalezienia zatrudnienia. Nieco węższy zakres pomocy świadczony jest dla świadków przestępstw i ich najbliższych, dotyczy on bowiem organizowania i finansowania pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika w celu udzielenia pomocy psychologicznej oraz pokrywania kosztów związanych z pomocą psychologiczną.

Tarnobrzeg. Pomoc dla pokrzywdzonych   W inauguracji drugiej edycji projektu uczestniczyli m.in. wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Zapewniamy wszechstronną pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, którą świadczą zatrudnieni przez nas specjaliści z wielu dziedzin. Pracownicy punktów lokalnych oraz ośrodka w Tarnobrzegu po pierwszym kontakcie i rozpoznaniu sprawy umawiają daną osobę z konkretnymi specjalistami. Tego typu ośrodki, jak pokazuje nasze doświadczenie zdobyte przy realizacji pierwszej edycji projektu "Razem bezpieczniej", są bardzo potrzebne. W jego ramach z naszej pomocy skorzystało 627 osób. Jest to zatem spore grono - zauważyła Simona Wójtowicz, koordynatorka projektu "Razem bezpieczniej 2". - Były osoby korzystające z pomocy przez cały czas trwania projektu, ale i takie, które pojawiły się w naszym biurze raz czy może kilka.

Obecny na oficjalnej inauguracji projektu wiceminister Warchoł podkreślał potrzebę wspierania ofiar przestępstw.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu czynny jest w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godz. 8 do 15, w środy - od 13 do 20, zaś w soboty - od 8 do 13. Można również kontaktować się telefonicznie z koordynatorką projektu pod numerem: 530 100 610 oraz osobą pierwszego kontaktu pod numerem: 530 100 330.

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stalowej Woli przy ul. Ofiar Katynia 8a przyjmuje w poniedziałki w godz. 8-13 oraz środy od 14 do 19, telefon kontaktowy: 530 100 710. Punkt w Mielcu przy ul. M. Reja 1 czynny jest we wtorki od 14.00 do 19.00 oraz czwartki od 8.00 do 13.00, telefon: 530 380 330. Niżański punkt przy ul. Mickiewicza 4 otwarty jest w poniedziałki w godz. 14-19 oraz środy od 8 do 13, telefon: 530 100 710. W Kolbuszowej osoby potrzebujące pomocy mogą się zgłaszać do siedziby przy ul. św. Brata Alberta 3a, która czynna jest we wtorki od godz. 8 do 13 oraz czwartki od 14 do 19, lub kontaktować się telefonicznie pod numerem: 530 380 330.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy