Nisko coraz wyżej

Tak nazywa się największy w historii Niska społeczno-gospodarczy projekt, którego realizacja właśnie się zaczyna.

Projekt, wart ponad 16 mln złotych, jest dofinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa.

O jego szczegółach na konferencji prasowej w Urzędzie Gminy i Miasta Niska poinformowali: Waldemar Ślusarczyk, burmistrz, Krzysztof Haliniak, zastępca kierownika ds. pozyskiwania środków pomocowych, Marek Gabzdyl i Krzysztof Markiel, doradcy Związku Miast Polskich oraz Robert Bednarz, starosta powiatu niżańskiego.

Prace nad przygotowaniem projektu trwały dwa lata i zaowocowały dziewiątym w miejscu kraju spośród 255 polskich miast, które podobne programy opracowały.

Nisko coraz wyżej

- Otrzymanie dofinansowania nie byłoby możliwe bez udziału mieszkańców, którzy bardzo aktywnie włączyli się w proces opracowania projektu. W 34 spotkaniach uczestniczyło 1 205 osób, 16 lokalnych instytucji i 11 organizacji społecznych. Efektem tej pracy było podpisanie 11 listów intencyjnych o współpracy - poinformował Waldemar Ślusarczyk.

 Głównym założeniem projektu jest realizacja działań, które przyczynią się do rozwoju Niska w kluczowych obszarach.

- Stawiamy na rozkwit lokalnej przedsiębiorczości i systemu edukacji w kierunku nowoczesnych technologii i kompetencji oraz poprawę jakości życia i naturalnego środowiska. W związku z tym już dziś stawiamy na młode firmy i nowy kapitał inwestycyjny. Chcemy też, aby każdy uczeń szkoły podstawowej i średniej był wykształcony na wysokim poziomie w obszarze nowoczesnych technologii informatycznych oraz by umiał posługiwać się językiem obcym. Dążyć będziemy również do podniesienia świadomości mieszkańców w kierunku wspólnego dbania o jakość powietrza. Rynek Miejski zaś stanie się centrum aktywności społecznej i gospodarczej - podkreślił Krzysztof Haliniak.

Nisko coraz wyżej

Dzięki umowie z niżańskim powiatem szczególny nacisk w szkołach położony będzie właśnie na nauczanie informatyki i języków obcych. W Nisku powstanie też jedno z pierwszych na Podkarpaciu Centrów Edukacji Multimedialnej, które łączyć będzie w sobie elementy multimedialnego muzeum i bazy warsztatowo - kongresowej z bogatą ofertą dla młodych niżańskich firm.

Opracowana też będzie pierwsza w historii Niska aplikacja, dzięki której osoba z niepełnosprawnością będzie mogła w łatwy sposób ocenić podstawowe zagrożenia w codziennej, miejskiej komunikacji.

- Planujemy również stworzenie aplikacji związanych z bazą turystyczną oraz wirtualną mapą ścieżek rowerowych i biegowych w gminie - dodał Krzysztof Haliniak.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego „Gościa Niedzielnego” (nr 8 na 27 lutego br.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..