Zabytkowy obiekt w województwie świętokrzyskim ma szansę otrzymać milion złotych na rewaloryzację.
Ruszył bowiem konkurs "Nasz Zabytek" organizowany przez Fundację Most the Most z siedzibą w Warszawie, ustanowioną przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Jego celem jest wyłonienie zabytkowego obiektu, przywrócenie mu świetności i nadanie nowych funkcji, z których będzie mogła skorzystać lokalna społeczność.
Zgłoszenia zabytku może dokonać każdy, komu bliskie są historia, kultura, społecznictwo, dzieje jego małej ojczyzny, a przy tym chciałby mieć poczucie, iż także on może wpłynąć na otaczającą go przestrzeń i rzeczywistość. Do konkursu można zgłaszać obiekty ze swojej okolicy pod warunkiem, iż widnieją w wojewódzkim lub gminnym rejestrze zabytków oraz są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa, nie pozostają zaś w rękach prywatnych.
Konkurs "Nasz Zabytek" jest podzielony na dwie części: w pierwszej nastąpi wyłonienie jednego zabytku w województwie; w drugiej zaś wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego obiektu. Przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej części rozpoczęło się 7 lutego i potrwa do 7 marca. Start drugiej części nastąpi w połowie maja, po ogłoszeniu zwycięskiego zabytku.
Zgłoszenia oceniać będzie komisja konkursowa, zwycięży obiekt, który otrzyma najwyższą liczbę punktów.
Plakat konkursu "Nasz Zabytek". Fundacja Most the MostJak można wziąć udział w konkursie?
Przede wszystkim należy znaleźć zabytek w okolicy wart nadania mu nowej funkcji społecznej. Następnie należy sprawdzić, czy widnieje w rejestrze zabytków i czy jest własnością publiczną, po czym trzeba zrobić zdjęcia lub nagrać krótki filmik, wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy i zachęcić inne osoby, aby także one przesłały zgłoszenia tego samego obiektu.
Informacje i wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest na stronie fundacji (TUTAJ), wykaz zabytków wpisanych do rejestru wojewódzkiego znajduje się na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach (TUTAJ), Narodowego Instytutu Dziedzictwa (TUTAJ), w przypadku rejestru gminnego należy informacje zasięgnąć w miejscowym urzędzie miasta lub gminy.
W przypadku braku dostępu do internetu lub trudności z wypełnieniem formularza fundacja służy pomocą pod numerami telefonów: 22 47 55 111 lub 517 884 088.
W ramach drugiej części konkursu należy zaproponować pomysł na nadanie zabytkowi nowej funkcji mogącej służyć lokalnej społeczności. Opisać go, uzasadnić zgodnie z kryteriami konkursu, czyli określić potrzeby lokalnej społeczności, potencjał społeczny, funkcjonalność, użyteczność i atrakcyjność w środowisku lokalnym, międzypokoleniowe zaangażowanie i współpracę.
Fundacja skontaktuje się z właścicielami zabytków w celu uzyskania dodatkowych informacji o zgłaszanych obiektach oraz potwierdzenia zasad współpracy w zakresie realizacji projektu po rozstrzygnięciu konkursu. Most the Most ponadto planuje kontynuacje współpracy z właścicielami obiektów przy współorganizacji wydarzeń. Szczegóły dotyczące konkursu oraz regulamin na stronie fundacji (TUTAJ).