W Państwowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego zagrała Lwowska Orkiestra Kameralna "Akademia" pod dyrekcją Igora Pylatyuka.
Towarzyszyli jej młodzi, utalentowani pianiści - uczestnicy XVII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”, które w tym roku zaczyna się w Stalowej Woli. Potem muzycy zagrają jeszcze w Strzyżowie, Sanoku, Janowie Lubelskim i Kielcach.
- Nasza orkiestra co roku wykonuje utwory innych kompozytorów. Tym razem zagramy trzy koncerty Bacha, cztery Beethovena oraz kilka Chopina. Zdecydowana większość młodych pianistów, uczestników tego forum, po razy pierwszy zagra z orkiestrą. Jest to jednyny chyba festiwal na świecie, który umożliwia im taki występ. To wymaga, oprócz muzycznego warsztatu, także wsłuchiwania się w orkiestrę. Z nami grają uczniowie różnych konserwatoriów - powiedział Artur Mykitka, kierownik i koncertmistrz lwowskiej orkiestry.
W Lwowskiej Orkiestrze Kameralnej „Akademia” grają przede wszystkim studenci. Orkiestra ma już 60 lat i była pierwszą jaka powstała na Ukrainie. Liczy 24 muzyków, a do Stalowej Woli przyjechało 16.
Wśród młodych pianistów była także dwójka Polaków: Maurycy Czarnecki i Paulina Zubel.
- Uczestniczę w forum przede wszystkim dla tego, iż bardzo chciałem zagrać z orkiestrą. Takie koncerty zdarzają się rzadko. Cieszę się, iż dziś zagram piękny koncert Bacha z tak wspaniałymi muzykami - powiedział Maurycy, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Gdańsku - Wrzeszczu.
Paulina Zubel przyjechała z Sanoka.
- Jestem drugi raz na forum. Pragnęłam ponownie nawiązać kontakt ze znanymi pedagogami, usłyszeć od nich uwagi na temat mojej gry oraz nauczyć się nowych rzeczy. Też zagram Bacha, którego bardzo lubię, chociaż jest trudnym do grania kompozytorem. Mam nadzieję, że sobie jednak dziś poradzę. Muszę z uwagę słuchać tego co gram i oczywiście orkiestry, by się nie pomylić. Pierwszy raz gram z orkiestrą i jest to dla mnie ogromne przeżycie - dodała Paulina.
Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” to jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Na przełomie stycznia i lutego uczestniczy w nim około 500 muzyków z kilkunastu krajów Europy, w tym roku oprócz Polski także z Ukrainy, Łotwy i Litwy.
- Forum to wartościowa propozycja edukacyjna dla młodych pianistów, która głównie koncentruje się na wymianie wiedzy i doświadczeń artystycznych, współpracy w duchu tolerancji wokół wspólnych zainteresowań i pasji. To miejsce spotkań wybitnych artystów i pedagogów z utalentowaną pianistycznie młodzieżą - wyjaśniła Katarzyna Warchoł-Garlicka z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
XVII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” odbywa się pod honorowym patronatem żony prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.