Poznaj dawne życie Lasowiaków na wystawie rzeźby Jana Puka. W ten sposób zaprasza do siebie od 30 stycznia Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Wystawa zatytułowana jest „Takie było lasowiackie życie… Dawna wieś w rzeźbie Jan Puka”.
- Prezentuje ona sylwetkę i prace artysty ludowego, przedstawiciela starszego pokolenia zanurzonego w tradycji i kulturze ludowej Lasowiaków. Jan Puk to wyjątkowy twórca, który poświęca swoje życie pięknej idei podtrzymywania pamięci o kulturze ludowej regionu lasowiackiego. Od wielu już lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w tej części województwa podkarpackiego ludowym rzeźbiarzem, gawędziarzem, poetą, kronikarzem. W jego domu w Trześni, w swoistym małym muzeum, goszczą badacze kultury ludowej, regionaliści, nauczyciele oraz liczne grupy wycieczkowe, które z ciekawością oglądają drewniane rzeźby: kapliczki, ruchome zabawki, przedstawienia dawnych zajęć wiejskich, rzeźby patriotyczne, proste instrumenty - powiedziała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
W ciągu ponad 30 lat pracy twórczej Jan Puk miał liczne wystawy w szkołach, bibliotekach czy ośrodkach kultury. Jego rzeźby, a zwłaszcza zabawki, znalazły się w kolekcjach prywatnych i muzealnych. Chętnie dzieli się również swoją wiedzą o historii i tradycji regionu lasowiackiego. Pełen entuzjazmu uczestniczy w prelekcjach i spotkaniach poświęconych kulturze ludowej, na których ubrany w lasowiacki strój, z niepowtarzalnym urokiem gawędzi o dawnym życiu u Lasowiaków.
W 1996 roku do tworzącej się kolekcji etnograficznej Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli trafiły podarowane przez Jana Puka przedmioty, które zebrał jeżdżąc po okolicznych wioskach, ratując je od zniszczenia.
Wystawie towarzyszy film zrealizowany przez muzealników pt. „Życie Lasowiaków we wspomnieniach Jana Puka”.