Prezydent miasta przedstawił plany inwestycji dofinansowanych z pierwszego i drugiego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
W ramach ubiegłorocznego pierwszego rozdania Tarnobrzeg otrzymał ponad 35 mln zł i była to najwyższa kwota z pozyskanych przez podkarpackie samorządy.
- Złożony przez nas projekt dotyczył remontu lub przebudowy 14 dróg na terenie miasta. Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania przetargu na przeprowadzenie inwestycji, który zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu poinformował prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Modernizacji tych ulic mieszkańcy bardzo wyczekiwali. Są one podzielone na dwie grupy - drogi powiatowe i gminne. W pierwszej są ulice: Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzyniecka, Moniuszki, Dąbrowskiej, Skłodowskiej-Curie i Bema, w drugiej zaś: Chemiczna, Siarkopolowa, Mechaniczna, Marczaka, Konfederacji Dzikowskiej, Tarnowskiego i Kochanowskiego. Są to głównie ulice znajdujące się w mieście, prócz trzech ulokowanych w strefie ekonomicznej, których modernizacja jest istotna z uwagi na pozyskiwanie nowych inwestorów i ułatwienia w dojeździe dla firm już działających.
Wszystkie wymienione ciągi wymagały od lat remontu, część wręcz natychmiastowego z uwagi na stan zarówno nawierzchni, jak i biegnących przy nich chodników. Na przeprowadzenie inwestycji samorząd ma dwa lata. Jak zapewnił prezydent, ulice wymagające najpilniejszych napraw, będą remontowane jako pierwsze. Jednocześnie z góry przeprosił za utrudnienia, jakie wystąpią w związku z prowadzonymi pracami.
- W przetargu wpiszemy warunek obligujący wykonawców uzgadniania z nami czasowej organizacji ruchu, by realizacja zadań nie powodowała blokady miasta, czyli np. remont ulic Kochanowskiego i Moniuszki nie nakładał się na siebie, podobnie jak w przypadku Kazimierza Wielkiego, Kwiatkowskiego i Zwierzynieckiej - wyjaśniała Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega.
Prezydent zapowiedział, iż miasto jest na ostatnim etapie przygotowania kolejnych trzech projektów, opiewających na kwoty do 5, 30 i 65 mln zł, które zostaną złożone w drugim naborze Polskiego Ładu. Czas na przygotowanie i złożenie upływa 15 lutego bieżącego roku. Zgodnie z zapisami przyjętymi przez rząd warunkiem ubiegania się o najwyższe dofinansowanie jest złożenie mniejszego projektu, w przypadku Tarnobrzega będzie on dotyczył pierwszego etapu budowy obiektów lekkoatletycznych i paraolimpijskich przy ulicy Zwierzynieckiej. Dotacje na pozostałe dwa wnioski, o ile samorząd je otrzyma, zostaną przeznaczone na remont kolejnych dróg. Jak zauważył Dariusz Bożek potrzeby i oczekiwania mieszkańców w tym zakresie są duże.
- Jeżeli uda się nam pozyskać duże środki, pozwalające na modernizację pozostałych ulic, to miasto będzie pod względem infrastruktury drogowej zabezpieczone na długi czas - podkreślił prezydent Tarnobrzega.