Fundacja Fundusz Lokalny SMK, która odnawia 18. wieczny dworek Horodyńskich, podsumowała dwa lata pracy. Podziękowała też darczyńcom i sponsorom.
Spotkanie odbyło się w dworku, któremu powoli przywracana jest dawna świetność.
- Miejsce to niebawem stanie się Ośrodkiem Dziedzictwa Lokalnego. Fundacja bowiem planuje w nim organizację imprez nie tylko dla mieszkańców Kotowej Woli, gminy Zaleszany, ale także tych żyjących w dorzeczu Wisły i Sanu. Każda z zaproszonych dziś osób dołożyła do renowacji tego obiektu swoją cegiełkę. Dzięki nim dworek odradza się jak Feniks z popiołów – zapewnił Sebastian Nabrzeski, sekretarz Urzędu Gminy Zaleszany, a także członek rady tej fundacji.
W grudniu 2019 r. dworek wraz z przyległym terenem został nieodpłatnie przekazany Fundacji Fundusz Lokalny SMK przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Wolan”, które od 2011 roku było jego właścicielem.
- Zaplanowaliśmy wówczas, iż w ciągu czterech lat dworek znów otworzy swe pomieszczenia dla lokalnej społeczności. W 2024 roku będziemy bowiem świętować 250-lecie jego budowy - dodał Stanisław Baska, prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK
Remont tego zabytkowego obiektu jest bardzo kosztowny. Na szczęście oprócz hojności sponsorów, fundacja mogła liczyć na duże wsparcie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, gminy Zaleszany, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Narodowego Instytutu Wolności oraz Funduszu Patriotycznego.
- Ogłoszona zaś przez w 2020 roku akcja „Podaj cegłę” przyniosła na przykład
Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii pokazujących przebieg prac przy renowacji dworku.