Nowy numer 20/2022 Archiwum

Stalowa Wola. Pamiętali o powstańcach.

W 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego mieszkańcy spotkali się na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli- Rozwadowie.

Przed pomnikiem powstańców z 1863 roku przedstawiciele Fundacji „Przywróćmy Pamięć” przypomnieli w skrócie przebieg narodowego zrywu. Odbył się też  Apel Pamięci przygotowany przez harcerzy z 54. drużyny ZHP, w którym przywołano lokalnych uczestników powstania, w tym ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego herbu Ślepowron Sługockiego, emisariusza powstania ks. Bernarda Birkenmajera, bezimiennych powstańców spoczywających pod pomnikiem oraz mjr. Edmunda Ślaskiego i por. Tytusa Stadnickiego, pochowanych w Zaleszanach.

Stalowa Wola. Pamiętali o powstańcach.

Kapucyn br. Robert Rabke odmówił modlitwę za poległych. Wartę przy Pomniku Powstańców wystawiła Drużyna Polowa Sokoła ze Stalowej Woli.

Stalowa Wola. Pamiętali o powstańcach.

- Chociaż powstanie zakończyło się klęską, to pozostał duch w narodzie i gdyby nie ofiary tych ludzi, to może nie byłoby wolnej Polski. Niepodległość jest darem. Nie ma niepodległości bez trudu codziennego - podkreślił br. Robert.

Uczestnicy spotkania odśpiewali hymn narodowy, złożyli przed pomnikiem wieńce i zapalili znicze.

Zacięte walki podczas powstania styczniowego toczyły się także w obecnym powiecie stalowowolskim, w pobliżu Zaklikowa oraz wsi Lipa i Zdziechowice.

Stalowa Wola. Pamiętali o powstańcach.

- W tym rejonie w maju 1863 roku działał z powodzeniem oddział dowodzony przez jednego z najsłynniejszych powstańców - Marcina „Lelewela” Borelowskiego. Natomiast w październiku 1863 roku pod Łążkiem miała miejsce bitwa oddziału dowodzonego przez mjr. Edmunda Ślaskiego, który w wyniku odniesionych ran zmarł, a spoczął na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach obok innego powstańca por. Tytusa Stadnickiego. Należy również wspomnieć postać Bogusława Rocha Józefa Horodyńskigo herbu „Korczak”, będącego właścicielem majątków ziemskich Zbydniów i Radomyśl, a także rodzinę książęcą Lubomirskich, którzy podczas powstania udzielali wsparcia oddziałom partyzanckim formującym się w okolicy - przypomniał Witold Adamski z Fundacji „Przywróćmy Pamięć”.

Stalowa Wola. Pamiętali o powstańcach.

Rocznicową uroczystość zakończyła Eucharystia w rozwadowskim klasztorze, podczas której harcerze zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.

Patronat nad nią sprawował Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, oraz Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej. Zorganizowali ją zaś: Fundacja „Przywróćmy Pamięć”, 54. SDH ZHP, Związek Oficerów Rezerwy RP koło w Stalowej Woli i Drużyna Polowa Sokoła w Stalowej Woli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama