W 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego mieszkańcy spotkali się na cmentarzu parafialnym w Stalowej Woli- Rozwadowie.
Przed pomnikiem powstańców z 1863 roku przedstawiciele Fundacji „Przywróćmy Pamięć” przypomnieli w skrócie przebieg narodowego zrywu. Odbył się też Apel Pamięci przygotowany przez harcerzy z 54. drużyny ZHP, w którym przywołano lokalnych uczestników powstania, w tym ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego herbu Ślepowron Sługockiego, emisariusza powstania ks. Bernarda Birkenmajera, bezimiennych powstańców spoczywających pod pomnikiem oraz mjr. Edmunda Ślaskiego i por. Tytusa Stadnickiego, pochowanych w Zaleszanach.
Kapucyn br. Robert Rabke odmówił modlitwę za poległych. Wartę przy Pomniku Powstańców wystawiła Drużyna Polowa Sokoła ze Stalowej Woli.
- Chociaż powstanie zakończyło się klęską, to pozostał duch w narodzie i gdyby nie ofiary tych ludzi, to może nie byłoby wolnej Polski. Niepodległość jest darem. Nie ma niepodległości bez trudu codziennego - podkreślił br. Robert.
Uczestnicy spotkania odśpiewali hymn narodowy, złożyli przed pomnikiem wieńce i zapalili znicze.
Zacięte walki podczas powstania styczniowego toczyły się także w obecnym powiecie stalowowolskim, w pobliżu Zaklikowa oraz wsi Lipa i Zdziechowice.
- W tym rejonie w maju 1863 roku działał z powodzeniem oddział dowodzony przez jednego z najsłynniejszych powstańców - Marcina „Lelewela” Borelowskiego. Natomiast w październiku 1863 roku pod Łążkiem miała miejsce bitwa oddziału dowodzonego przez mjr. Edmunda Ślaskiego, który w wyniku odniesionych ran zmarł, a spoczął na cmentarzu parafialnym w Zaleszanach obok innego powstańca por. Tytusa Stadnickiego. Należy również wspomnieć postać Bogusława Rocha Józefa Horodyńskigo herbu „Korczak”, będącego właścicielem majątków ziemskich Zbydniów i Radomyśl, a także rodzinę książęcą Lubomirskich, którzy podczas powstania udzielali wsparcia oddziałom partyzanckim formującym się w okolicy - przypomniał Witold Adamski z Fundacji „Przywróćmy Pamięć”.
Rocznicową uroczystość zakończyła Eucharystia w rozwadowskim klasztorze, podczas której harcerze zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny.
Patronat nad nią sprawował Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, oraz Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej. Zorganizowali ją zaś: Fundacja „Przywróćmy Pamięć”, 54. SDH ZHP, Związek Oficerów Rezerwy RP koło w Stalowej Woli i Drużyna Polowa Sokoła w Stalowej Woli.