Dzieci z Rytwian uczyły się, jak chronić i prawidłowo dokarmiać ptaki.
Akcję edukacyjną "Pomóż zwierzakom przetrwać zimę" przeprowadzili wspólnie leśnicy z Nadleśnictwa Staszów oraz wolontariusze Enei Połaniec. W zajęciach uczestniczyły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rytwianach, które od specjalistów dowiedziały się, kiedy, jak i czym należy dokarmiać ptaki zimą, a także o znaczeniu i potrzebie sadzenia owocodajnych krzewów.
- Jeśli nie wiemy, w jaki sposób dokarmiać ptaki odpowiedzialnie, lepiej wcale ich nie dokarmiać. Pamiętajmy, że pokarm musi być dostosowany do ptasich potrzeb, nie może zawierać soli ani żadnych konserwantów, musi być świeży i zabezpieczony przed zamoczeniem - opowiadała Małgorzata Cudo-Dybska z Nadleśnictwa Staszów.
Dzieci dowiedziały się także, że dzikie zwierzęta powinno dokarmiać się, gdy nastaną ciężkie warunki, utrudniające im znalezienie pokarmu i mogące zagrażać ich przetrwaniu. Natomiast nie powinno się tego robić, gdy panuje łagodna zima, gdyż wówczas nie mają problemu ze znalezieniem pożywienia. Leśnicy wyjaśnili, że wszystkie gatunki ptaków występujące w Polsce są chronione prawem krajowym i międzynarodowym i dotyczy to nawet pospolitych gołębi, gawronów, srok. By teorię wprowadzić w czyn, szkoła otrzymała zestaw karmników i zimowej karmy dla ptaków, pozwalających na dokarmianie ptaków aż do wiosny.
Przedszkolaki otrzymały karmniki i ziarna dla ptaków. Enea Połaniec- Enea Elektrownia Połaniec od lat edukuje dzieci i dorosłych, propagując idee ekologiczne nie tylko wśród pracowników, ale także wśród uczniów pobliskich szkół i mieszkańców. W projekt polegający na zimowej pomocy zwierzętom spółka zaangażowała się kolejny rok z rzędu. Głównym celem inicjatywy jest uwrażliwianie najmłodszych dzieci na los zwierząt oraz uświadomienie, że każdy może pomóc - powiedziała Joanna Serafin-Osmala, koordynator wolontariatu w Enei Połaniec.
Z obecności leśników i wolontariuszy Enei zadowolony był dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Tadeusz Opala, który zaznaczył, że spotkanie z nimi wpisało się w prowadzoną w placówce edukację ekologiczną najmłodszych. - Inicjatywa "Pomóż zwierzakom przetrwać zimę" jest uzupełnieniem zajęć wychowawczo-dydaktycznych, sprzyja kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji przyrodniczych, a także uczeniu się przez dzieci odpowiedzialności i troski o otaczający nas świat zwierząt. W imieniu uczniów dziękuję za przekazanie karmników do przedszkoli - zaznaczył.