Nowy numer 20/2022 Archiwum

Gorzyce. Debiut z wyróżnieniem

- Otrzymane wyróżnienie traktujemy jako swój wielki sukces - mówi Katarzyna Góralska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzycach.

Gorzycka książnica została dostrzeżona wśród setek innych bibliotek w Polsce i doceniona za zorganizowany w ubiegłym roku tydzień głośnego czytania dzieciom w ramach ogólnokrajowej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W pierwszych dniach nowego roku odebrała wyróżnienie przyznane przez Fundację ABCXXI, głównego inicjatora i organizatora kampanii. Należy podkreślić, że gorzycka biblioteka w ubiegłym roku debiutowała w tej ogólnopolskiej akcji, i to od razu z sukcesem.

- Wyróżnienie otrzymaliśmy za najlepiej przeprowadzoną akcję czytelniczą. Niestety, nie odbyła się w formie, w jakiej byśmy chciały. Muszę od razu zaznaczyć, że bynajmniej naszym marzeniem nie jest prowadzenie spotkań online, zwłaszcza dla dzieci, gdyż najważniejszy jest bezpośredni kontakt z osobą słuchającą, obserwowanie jej reakcji. W przypadku zaś wersji online jesteśmy tego całkowicie pozbawieni. W chwili, kiedy planowaliśmy tydzień głośnego czytania dzieciom, odbywający się tradycyjnie pod koniec maja, trwał lockdown. Instytucje kultury, w tym także biblioteki, były pozamykane. Dlatego też nasze działania przenieśliśmy do internetu - mówi K. Góralska.

Tydzień przebiegał pod hasłem: "Czytamy polskich autorów", stąd każdego dnia dzieci mogły o godz. 10 obejrzeć w internecie interpretacje utworów współczesnych polskich autorek i autorów. Panie bibliotekarki z biblioteki głównej oraz filii - Katarzyna Góralska, Jolanta Jóźwik, Anna Perła, Mariola Stopińska-Hara i Jolanta Zimolog - wybrały wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, Doroty Gellner, Doroty Strzemińskiej-Więckowiak, Kaliny Jerzykowskiej, Michała Rusinka, Agnieszki Frączek i Moniki Kamińskiej.

Największą popularnością cieszył się i przyciągnął najszerszą publiczność utwór "Leśne głupki", który rozpoczął czytelniczy tydzień.

Każdej przeczytanej bajce towarzyszyły konkursy fotograficzny, plastyczny lub z wiedzy o literaturze. Zwycięzcy zostali naturalnie nagrodzeni podczas oficjalnego podsumowania akcji.

Ponadto biblioteka przygotowała ekspozycję o charakterze informacyjno-edukacyjnym "20 lat cała Polska czyta dzieciom", która była poświęcona działalności Fundacji ABCXXI. Na wystawie znalazła się także kolekcja literackich pereł dla dzieci ze zbiorów gorzyckiej biblioteki.

Cała akcja została przygotowana zespołowo i przyznane wyróżnienie jest sukcesem grupy osób zaangażowanych w kampanię. - Razem z nami równie ciężko pracował Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. I jest to nasz wspólny, zbiorowy sukces - podkreśla K. Góralska. - Przystępując do konkursu, nie mieliśmy żadnej tremy, mimo że startowały w nim duże biblioteki z takich ośrodków, jak Warszawa, Kraków, Gorzów Wielkopolski. I otrzymanie wyróżnienia w takim gronie, w dodatku za debiutancki udział, naprawdę jest dla nas wielkim sukcesem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama