Rozmowy i relacje rodzic - nastolatek nie zawsze są łatwe. Radę na ich poprawę podsunie "Szkoła dla rodziców".
Jest to nowy projekt przygotowany przez pedagogów i psychologów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.
- Pierwszy raz realizujemy taki projekt. Zobaczymy jaki będzie odzew na naszą propozycję. W swojej pracy bardzo często spotykam się z problemami rodziców napotykającymi trudności w porozumieniu się ze swymi nastoletnimi dziećmi, będącymi w okresie dojrzewania. Dodatkowo swoje trzy grosze dołożyła pandemia i wynikające z niej obostrzenia ograniczające normalne funkcjonowanie, w tym nauka zdalna, brak tradycyjnych kontaktów z rówieśnikami. To spowodowało spiętrzenie problemów, z którymi rodzice sobie nie radzą i szukają pomocy u psychologów, pedagogów. Nasza propozycja jest wyjściem naprzeciw ich oczekiwaniom. Chcemy w sposób teoretyczny, a zwłaszcza praktyczny przekazać im potrzebną wiedzę - mówi Beata Dziewit, psycholog w tarnobrzeskim MOPR. - Podczas pierwszych zajęć rozdamy ankietę, w której rodzice będą mogli zawrzeć swoje oczekiwania, zapoznamy z harmonogramem spotkań i ich tematyką.
MOPR zachęca do skorzystania z jego nowej propozycji "Szkoły dla rodziców". MOPR w TarnobrzeguJak podkreśla psycholog zajęcia w grupie to możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami, uzyskaniem wsparcia od osób, które napotkały podobne problemy. Najczęściej po porady zgłaszają się matki, co wynika z nieangażowania się ojców w wychowanie dzieci, czy z braku chęci, zainteresowania lub po prostu ich fizycznej nieobecności w domu. Cały ciężar wychowawczy z buntującymi się nastolatkami, którzy również niejednokrotnie zmagają się ze swoimi problemami emocjonalnymi, psychicznymi, spada na kobiety.
Pierwsze zajęcia "Szkoły dla rodziców" ruszają 27 stycznia i będą się odbywać w czwartki co dwa tygodnie z przerwą w podczas zimowych ferii, zakończą zaś 12 maja. Podczas dwugodzinnych spotkań (od godziny 17 do 19), uczestnicy najpierw poznawać będą teorię, którą przedstawią pedagodzy, a następnie brać udział w praktycznych warsztatach prowadzonych przez psychologów. Zajęcia odbywać się będą w siedzibie MOPR przy ul. Kopernika w sali konferencyjnej. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą się zapisywać telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu 15 823 07 38 wew. 120 lub 310. Liczba miejsc jest ograniczona. Docelowo grupa ma liczyć 10 osób.