Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności

Baranów Sandomierski oraz Koprzywnica znalazły się na trasie Retrospektyw Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Przez dwa dni na oficjalnej stronie festiwalu, a także jego profilu facebookowym odbywały się projekcje filmów dokumentalnych: "Ty pójdziesz do Jastrzębia" w reżyserii Jędrzeja Lipskiego, "Grudzień Nasz i Wasz" - Joanny Pieciukiewicz, "Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim" - Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego, udostępnione zostały wystawy zdjęć bohaterów walki o wolność autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego. Młodzież mogła także uczestniczyć w warsztatach filmowych. Wydarzenia odbywały się online z uwagi na pandemię.

- Retrospektywy to wydarzenie promujące Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który co roku na przełomie września i października odbywa się w Gdyni. Przez cztery dni prezentowane są wówczas filmy dokumentalne opowiadające o historii, o naszej drodze do wolności - powiedziała Monika Tarka. - To filmy o drodze do wolności nie tylko nas Polaków, Czechów czy Węgrów, ale również drodze do wolności dalekich narodów, spoza Oceanu Atlantyckiego - mówiła.

Baranów Sandomierski i Koprzywnica znalazły się w gronie pięciu miast, do których zawitał festiwal. - Przywozimy do małych miast i miasteczek, domów kultury atmosferę, która towarzyszy nam w Gdyni, filmy, które zdobywają tam główne nagrody - dodała M. Tarka. - Zawsze przyjeżdżając w takie miejsca szukamy lokalnych bohaterów. Ludzi, którzy walczyli w podziemiu zarówno antyniemieckim, jak i antykomunistycznym. Ludzi, którzy byli w Solidarności, byli internowani. Wszystkich tych, którzy byli cichymi bohaterami naszej drogi do wolności.

Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności   W Baranowie Sandomierskim statuetki odebrały rodziny odznaczonych. MGOK w Baranowie Sandomierskim

Owi cisi bohaterowie zostali uhonorowani podczas uroczystych gali, które odbyły się w obu miejscowościach. W Baranowie Sandomierskim "Sygnet Niepodległości" pośmiertnie nadany został ppor. Tadeuszowi Jaworskiemu ps. Zerwikaptur - żołnierzowi Armii Krajowej, twórcy liczącego 25 osób oddziału partyzanckiego, z którym przeprowadził wiele akcji przeciw komunistom; ppłk. Kazimierzowi Bogaczowi ps. Bławat - żołnierzowi Wojska Polskiego, działaczowi podziemia niepodległościowego w czasie II wojny w ramach AK oraz działaczowi powojennego podziemia antykomunistycznego; Karolowi Białkowi ps. Wilk - żołnierzowi AK, po II wojnie działającemu w oddziale Aleksandra Rusina ps. Rusal. "Drzwi do Wolności" zostały zaś przyznane Edwardowi Polkowi ps. Edos - żołnierzowi AK, uczestnikowi podziemia antykomunistycznego.

W Koprzywnicy podczas gali, która odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, "Drzwiami do Wolności" uhonorowani zostali Bogusław Kołacz - członek oraz długoletni wiceprzewodniczący Solidarności w Szpitalu w Mielcu, w stanie wojennym za działalność związkową szykanowany, aresztowany i zwolniony z pracy, oraz Józef Opala - artysta rzeźbiarz, medalier, autor powstającego w Mielcu największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych, od kilku lat w swoim atelier w Koprzywnicy tworzy rzeźby i popiersia polskich bohaterów podziemia niepodległościowego. "Sygnet Niepodległości" pośmiertnie został przyznany Władysławowi Jasińskiemu ps. Jędruś, twórcy legendarnego oddziału partyzanckiego "Jędrusie". Odznaczenie odebrał Mirosław Sarzyński, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy im. "Jędrusia".

Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności   Osoby uhonorowane podczas gali w Koprzywnicy. MGOKiS w Koprzywnicy

- Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas jest niezwykle istotna i ważna dlatego, że to my, jako depozytariusze spuścizny historii i jej bohaterów, musimy dawać świadectwo dla kolejnych pokoleń - mówiła podczas gali Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy. - Droga do wolności była bardzo trudna, ale wolność nie jest też dana raz na zawsze. Odznaczamy dziś szczególne osoby, których działalność odcisnęła piętno na historii naszego miasta.

Organizatorem Retrospektyw Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci było Stowarzyszenie Scena Kultury, partnerem zaś: miasto i gmina Baranów Sandomierski, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim, Towarzystwo Historyczne Ziemi Baranowskiej „Mały Wawel”, miasto i gmina Koprzywnica, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy oraz Zespół Placówek Oświatowych w Koprzywnicy.

Projekt Dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy