Sztandar dla ZSP w Ulanowie im. św. Jana Pawła II ufundowała gmina, a poświęcił 6 grudnia w parafialnym kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary proboszcz ks. Kazimierz Żyłka.
Jedna z jego stron pokazuje św. Jana Pawła II, druga - godło Polski: białego orła na czerwonym tle.
- Modlimy się dziś, aby ten sztandar zawsze był znakiem, który będzie nas jednoczył wokół osoby patrona szkoły. Patrona, którego staramy się naśladować. Patroni dali nam bowiem nie tylko przykład życia, ale też drogi pielgrzymowania do Pana Boga. Sztandar ten nich będzie nie tylko z dumą noszony, ale także obecny podczas ważnych chwil dla lokalnej społeczności; szkoły parafii, miasta i gminy - podkreślił proboszcz.
W słowie Bożym ks. Rafał Kasprzyk, katecheta w ZSP w Ulanowie, zwrócił uwagę na dwie ważne sprawy związane z nauczaniem św. Jana Pawła II: jego umiłowanie ojczyzny oraz ważną rolę chrześcijańskiego wychowania dzieci i młodzieży.
- Papież Polak często powoływał się na K.C. Norwida, mówiąc, iż ojczyzna to wielki zborowy obowiązek. Przypominał nam po latach komunistycznego zniewolenia, byśmy na nowo byli dumni z Polski, wyjaśniał, że pocałunek, jaki za każdym razem składał na polskiej ziemi, ma dla niego szczególne znaczenie: jest to jakby pocałunek złożony na rękach matki, albowiem ojczyzna jest naszą ziemską matką, która wiele wycierpiała i nadal cierpi, dlatego ma prawo do szczególnej miłości - powiedział kaznodzieja.
Ks. Rafał podkreślił też rolę wartości chrześcijańskich na jakich wyrosło polskie społeczeństwo.
- W szkole podczas różnych uroczystości zawsze zwracamy uwagę na rolę naszego chrześcijańskiego dziedzictwa, które pokazuje, iż Boga stawiany na pierwszym miejscu - dodał katecheta.
Po Eucharystii jej uczestnicy udali się przed pomnik św. Jana Pawła II, dzieło słynnego rzeźbiarza Andrzej Pityńskiego, który w centrum Ulanowa stoi już od 1988 roku. Tam odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Druga, oficjalna część uroczystości, odbyła się już w szkole, tam bowiem czekał drugi mikołajowy prezent - boisko do piłki nożnej wraz bieżniami na 60 i
Boisko otworzyli między innymi wiceminister infrastruktury Rafał Weber, burmistrz GiM Ulanów Stanisław Garbacz, przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piędel i dyrektor szkoły Anna Pucko.
- Boisko kosztowało około 620 tys. złotych, z czego połowa to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resztę dołożył ulanowski samorząd. Dodatkowo przy boisku wykonaliśmy plac zabaw oraz postawiliśmy urządzenia do fitnessu. Wyremontowaliśmy również „Orlika” - dodał Stanisław Garbacz.