"Święty Ambroży miodu przymnoży" pod takim hasłem swoje święto obchodzili pszczelarze zrzeszeni w kilku kołach z regionu Janowa Lubelskiego. Okazją było zbliżające się liturgiczne wspomnienie patrona.
W janowskim sanktuarium od roku obecne są relikwie św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. Zostały sprowadzone ze względu na to, że region słynie z tradycji pszczelarskich, które kultywowane są w domowych pasiekach, jak również w dużych gospodarstwach pasiecznych.
Podczas wspólnej modlitwy pszczelarze dziękowali za tegoroczne miodobrania i prosili o opiekę nad pasiekami. We wspólnej modlitwie uczestniczyli pszczelarze z kół pszczelarskich: z Janowa Lubelskiego, Godziszowa, Modliborzyc, Wierzchowisk, Szastarki i Chrzanowa. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Homilię wygłosił ks. Józef Krawczyk, proboszcz z Godziszowa. Mszę św. koncelebrowali ks. Mariusz Pyryt, proboszcz parafii Dzwola oraz miejscowi kapłani.
- Dziękujemy dziś za tegoroczne miodobranie i opiekę św. Ambrożego nad naszymi pasiekami. Naszą modlitwą obejmujemy wszystkich tych, którzy troszczą się o przyrodę, którą Bóg dał w nasze ręce. Nie możemy niszczyć tego, co jest Bożym darem, lecz go pielęgnować i strzec. Wśród Bożych stworzeń pszczoła zajmuje ważne miejsce, służąc środowisku i produkując miód i produkty lecznicze - podkreślał jeden z pszczelarzy.
Pszczelarze w darach ofiarnych złożyli świecę paschalną oraz produkty pszczele. - Okolice Janowa Lubelskiego obfitują w dobre pożytki, gdzie pszczoła może zbierać cenny nektar. To także tereny, które od wieków słynęły z tradycji bartniczych i pszczelarskich. Nasze okolice słyną z miodów gryczanych, leśnych oraz bardzo oryginalnych miodów malinowych czy borówkowych, to ze względu na duże plantacje maliny i borówki, które powstały w ostatnich latach. Chcemy kontynuować piękne pszczelarskie tradycje i jesteśmy dumni, że w janowskiej świątyni mamy relikwie naszego patrona - dodał pszczelarz.
Po Mszy św. pszczelarze zawierzyli swoją pracę i rodziny pszczele Maryi i św. Ambrożemu oraz indywidualnie uczcili relikwie świętego.