Nowy numer 20/2022 Archiwum

Stalowa Wola. Boże Narodzenie na ludowo

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na warsztaty rękodzielniczych tradycji lasowiackich.

Słomiane pająki, kolorowe łańcuchy czy delikatne papierowe jeżyki, to tylko niektóre ozdoby, jakie można będzie samodzielnie wykonać na zajęciach w stalowowolskim muzeum.

- Zadaniem  muzeum jest uczyć i pokazywać lokalną tradycję i historię. Warsztaty przedświąteczne to znakomita okazja, by tę wiedzę przekazywać w sposób lekki i przyjemny. Chcemy sięgnąć do korzeni, ale i pokazać, że to co tradycyjne, może być piękne i ekologiczne - powiedziała Aneta Garanty, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Warsztatom będą towarzyszyły pogadanki o tradycjach i zwyczajach związanych z okresem Bożego Narodzenia.

- A to przecież czas niezwykły, w którym nasi przodkowie upatrywali znaków i wróżyli. Aby ich przyszłość była pomyślna, zachowywali wiele zwyczajów dyktowanych przez rodzinną tradycję. W domach nie mogło zabraknąć więc różnych przedmiotów i dekoracji, które tę pomyślność miały zapewnić. W izbach ustawiano snopy zboża, będące obietnicą urodzaju, a pod powałą wieszano kolorowe słomiane pająki i podłaźniczki, by przynosiły domownikom szczęście i pomyślność - przypomniała Magdalena Wielgocka z MR w Stalowej Woli.

Pierwsza okazja, by poczuć klimat świąt, będzie już w niedzielę 12 grudnia, kolejna w czwartek 16 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama