We wspomnienie św. Barbary, tarnobrzescy górnicy i przedstawiciele przemysłu siarkowego obchodzili swoje święto.
Uroczystą liturgię w kościele pw. św. Barbary odprawił bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją proboszcz parafii ks. Stanisław Bar i kapłani z dekanatu.
W modlitwie uczestniczył Dariusz Bożek, prezydent miasta wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej, górnicy, przemysłowcy oraz przybyli parafianie.
Przed rozpoczęciem Eucharystii przedstawiciele górników oraz miasta złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej wszystkich, którzy zginęli, wykonując ten trudny zawód. Podkreślając ich zasługi dla rozwoju Tarnobrzega, bp Nitkiewicz zachęcił do modlitwy w intencji zmarłych.
Ordynariusz sandomierski wspomniał w homilii, że zaprzestanie wydobycia siarki w okolicach Tarnobrzega i transformacja istniejących zakładów zmieniły charakter świętowania Barbórki. Stało się ono w pewnym sensie bardziej religijne, zwrócone ku Bogu, który o nas nie zapomniał i dalej obficie błogosławi. Kaznodzieja mówił następnie o patronce dnia św. Barbarze, która pomimo cierpień z powodu wyznawanej wiary pozostała oddana całkowicie Chrystusowi.
- Jeśli Imperium rzymskie stało się chrześcijańskie, to Barbara przyczyniła się do tego świadectwem swojego życia i złożoną z niego ofiarą, podobnie jak inni męczennicy i wyznawcy. To powinno skłonić nas do refleksji. Musimy postawić sobie pytanie o naszą postawę. Powinniśmy umacniać się i wspierać nawzajem, tymczasem przerzucamy się odpowiedzialnością za kryzys w Kościele i upadek wartości chrześcijańskich. W tym adwentowym czasie zatroszczmy się o naszą wiarę. Odnówmy relacje z Chrystusem i ze wspólnotą Kościoła, gdyż bez tego trudno będzie budować braterskie relacje społeczne. Zadbajmy jednocześnie o pogłębienie wiedzy religijnej. Jeśli ktoś wie, w co wierzy, to szybciej obroni się przed manipulacją i kłamstwem, niezależnie od tego z czyjej pochodzą one strony. Zatroszczmy się więc o naszą wiarę! Chrześcijanie z żelaznymi zasadami - wierni w rzeczach małych i wielkich - nie mieli nigdy łatwego życia, lecz to właśnie oni są nadzieją na lepsze i ratunkiem dla wielu. Są piękni pięknem samego Boga, który jest miłością, mądrzy Jego mądrością i mocni Jego mocą. Wszystko przed nami - zakończył bp Nitkiewicz.
Na zakończenie Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem odmówiono litanię do św. Barbary.
Eucharystię uświetniła gra Miejskiej Orkiestry Dętej, natomiast przed liturgią odbył się koncert muzyki na flet, fortepian i organy.