Nowy numer 08/2024 Archiwum

7. Gorzycki Kiermasz Świąteczny

Na kiermaszu, który w tym roku odbył się w Parku Technicznym, swoje wyroby zaprezentowało 34 wystawców nie tylko z gminy Gorzyce, ale też z Tarnobrzega, Sandomierza, Stalowej Woli, Grębowa, Zaleszan, Łoniowa czy Leżajska.

Świąteczne wyroby, a były wśród nich między innymi stroiki, choinki, szopki, lampiony, oferowano na stoiskach pod obszernymi namiotami.

Można było także nabyć oryginale upominki pod choinkę, w tym makramy, ręcznie wykonane torby i portfele oraz biżuterię z naturalnych kamieni.

7. Gorzycki Kiermasz Świąteczny

Było również coś dla ciała; lokalni producenci oferowali bowiem rzemieślnicze piwo, świeże i długodojrzewające sery, herbaty, soki, konfitury, miody, fasolę wrzawską „Piękny Jaś”, a także ryby wędzone i przetwory z ryb.

7. Gorzycki Kiermasz Świąteczny

Tłoczno było zwłaszcza przy stoiskach kół gospodyń wiejskich, gdzie przede wszystkim serwowano świąteczne wypieki i potrawy.

7. Gorzycki Kiermasz Świąteczny

- Na naszym stoisku proponujemy różnego rodzaju ciasta (serniki, pierniki, wafle, makowce), zakwas do barszczu, pierogi z kapustą i grzybami oraz ruskie, obiadowe zestawy, bigos na gęsinie z grzybami oraz gołąbki; jedne tradycyjne z ryżem, mięsem i sosem pomidorowym, a drugie - z kaszą pęczak, pieczarkami i sosem pieczarkowym. Plus własnoręcznie pieczony chleb - wylicza Adrianna Radzimowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.

7. Gorzycki Kiermasz Świąteczny

Paniom z gorzyckiego KGW przygotowanie tych potraw zajęło trzy dni; najbardziej pracochłonne było ulepienie około 2 tysięcy pierogów.

7. Gorzycki Kiermasz Świąteczny

W kiermaszu wzięła także udział grupa wolontariuszy, która wspierała rodzinę Igi Kaczmarczyk chorej na SMA. Wolontariusze sprzedawali prezenty, a cały dochód zostanie przekazany na leczenie dziewczynki (potrzeba aż 9,5 miliona złotych). Dyżurował też św. Mikołaj, który częstował dzieci słodyczami, a niegrzecznym uczestnikom kiermaszu wręczał rózgi.

7. Gorzycki Kiermasz Świąteczny

7. Gorzycki Kiermasz Świąteczny zorganizował Urząd Gminy Gorzyce we współpracy z Gminnym Ośrodek Kultury, Zakładem Gospodarki Komunalnej oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzycach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy