Nowy numer 17/2024 Archiwum

Trzy dekady Straży Miejskiej

Straż Miejska w Tarnobrzegu świętowała 30-lecie działalności.

Skromne obchody, z racji pandemii, odbyły się w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Przybyli na nie m.in. wicemarszałek podkarpacki Ewa Draus, Artur Hołubiczko - prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP, insp. Stanisław Sekuła - zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie, bryg. Marian Róg - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu, przedstawiciele parlamentarzystów oraz byli komendanci i funkcjonariusze tarnobrzeskiej Straży Miejskiej.

Tarnobrzeska straż została powołana na mocy uchwały Rady Miasta z 29 maja 1991 roku.

Robert Kędziora, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu, pracujący w niej od 26 lat, przeszedł całą ścieżkę kariery - od "ulicy", prewencji, dyżurnego operacyjnego, po funkcję komendanta. - Średnio rocznie przyjmujemy od mieszkańców około 3 tys. zgłoszeń i dotyczą bardzo różnych spraw, np. źle zaparkowanego samochodu, zakłócania porządku przez spożywających alkohol, zaśmiecania posesji, spalania śmieci w domowych kotłowniach. Katalog jest bardzo duży, generalnie zajmujemy się tym, co jest najbardziej uciążliwe dla mieszkańców. Nasze zadanie to służba dla społeczności lokalnej, czego przykładem jest np. wprowadzona w ubiegłym roku pomoc kierowcom, w których aucie rozładował się akumulator, i czuwanie nad bezpieczeństwem tarnobrzeżan oraz porządkiem w mieście. Początkowo zadań spoczywających na strażach miejskich było znacznie mniej, później, kiedy ustawodawca doprecyzował je, doszły kolejne obowiązki. Lata 90. ub. wieku były bowiem czasem powstawania i dopiero kształtowania się straży miejskich w Polsce.

O znaczeniu straży miejskich dla mieszkańców mówił A. Hołubiczko. - Straż miejska chyba już na dobre wpisała się w oczekiwania samorządów odnośnie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Obecnie w Polsce działa ona w ok. 500 miastach i gminach. Niestety, nasz status nadal nie jest do końca uregulowany, poza tym samorządy są w kiepskiej sytuacji finansowej, co przekłada się na możliwości straży - zauważył.

Ponadto zwrócił uwagę na fakt, o którym mało się mówi, że po fali likwidacji straży miejskich przez część samorządów (uczyniło to 39 miast i gmin w całym kraju) 19 spośród nich w niedługim czasie przywróciła działalność formacji, uznając potrzebę jej funkcjonowania. - Jest to koronny dowód na to, że nasza służba, dobro, które dostarczamy lokalnym społecznościom, są istotne - dodał A. Hołubiczko.

Na ważną rolę straży miejskiej w funkcjonowaniu miasta zwrócił uwagę prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Straż przejmuje w swoje kompetencje kolejne zadania - wystarczy wspomnieć chociażby o monitoringu miejskim, dysponującym obecnie 80 kamerami, których niebawem będzie 100, obsłudze strefy płatnego parkowania i wjazdu nad Jezioro Tarnobrzeskie. W sumie tych obowiązków jest naprawdę dużo - mówił. - Widzę także, że straż doskonale dogaduje się z policją, wzorcowo współpracując. Jestem pełen uznania dla tego, co robi. I mam nadzieję, że nadal będzie działała dla ludzi, a nie przeciw nim. Takie jest bowiem założenie.

Również insp. Sekuła, zastępca komendanta wojewódzkiego, wcześniej zaś komendant miejski policji w Tarnobrzegu, podkreślił, jak znaczącą pomocą dla policji jest praca straży miejskiej. - Nasze formacje absolutnie nie wykluczają się i nie zazębiają, ponieważ zakres zadań różni się. Straż miejska ma do spełnienia, zwłaszcza lokalnie - czy to w gminie, czy w mieście - bardzo istotne zadania porządkowe, prospołeczne, opiekuńcze, ale jest także organem samorządowym mogącym bardzo wydatnie przyczynić się do bezpieczeństwa mieszkańców. Obie te formacje, czyli policja i straż miejska, mogą doskonale istnieć obok siebie, współpracować i znakomicie uzupełniać się w wielu wypadkach - stwierdził.

Podczas uroczystości prezydent Tarnobrzega wręczył komendantowi Kędziorze okolicznościową statuetkę na pamiątkę 30-lecia działalności straży w mieście. Długoletni i wyróżniający się funkcjonariuszki i funkcjonariusze zostali uhonorowani odznaczeniami - krzyżami zasługi, srebrnymi i brązowymi medalami za zasługi dla straży miejskich i gminnych, okolicznościowymi krzyżami 30-lecia straży miejskich i gminnych. Dyplomy z podziękowaniami otrzymali byli strażnicy miejscy.

Obecnie w tarnobrzeskiej Straży Miejskiej służbę pełni 5 funkcjonariuszek i 10 funkcjonariuszy, wykonując patrole piesze, zmotoryzowane, rowerowe, a także wodne na motorówkach wspólnie z WOPR i policją.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy