Nowy numer 20/2022 Archiwum

Zwyciężyła lisia mama

Fotografia Piotra Pawlika okazała się bezkonkurencyjna, zdobywając pierwsze miejsce.

Zdjęcie ukazujące zmęczoną, mokrą od deszczu lisią mamę, którą jej niezmordowane dzieci zachęcają do zabawy, zdobyło pierwsze miejsce w Konkursie Fotograficznym "Miłość w przyrodzie" zorganizowanym przez Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły w Tarnobrzegu.

- Zdjęcie lisicy z małymi to przykład tej bardzo sympatycznej części, składającej się na fotografię przyrodniczą, czyli podglądanie zwyczajów zwierząt w ich naturalnym środowisku, kiedy czują się spokojne, niezagrożone przez np. człowieka. Obraz troski i opieki nad małymi, tak jak w tym przypadku liskami, ale także wśród innych gatunków świata fauny, potrafi ująć. Jest w nim ogromne piękno. Naturalnie trzeba sporo czasu spędzić, by udało się spotkać zwierzęta i zrobić to jedno zdjęcie, bez wchodzenia, jak się mówi potocznie, z buciorami w ich życie - mówi Piotr Pawlik, zdobywca I nagrody.

Zwyciężyła lisia mama   Zwycięska fotografia. Marta Woynarowska /Foto Gość

Grono laureatów konkursu było całkiem pokaźne, gdyż jak się okazało ich wyłonienie jury sprawiło sporo problemów z uwagi na wyrównany, wysoki poziom. Dlatego też drugie miejsce ex aequo zajęły Monika Jabłońska i Sylwia Tomala. Również w przypadku III miejsca komisja konkursowa przyznała trzy nagrody: Leszkowi Kopciowi, Rafałowi Rozmusowi i Marcinowi Soi. Wyróżnienie za zdjęcie pary łabędzi otrzymał Mariusz Dyszlewski.

- Zachwyciły mnie we wszystkich fotografiach kadry i interpretacja tematu, czyli miłości w świecie przyrody. Poziom był bardzo wyrównany, niemniej wybijało się szczególnie jedno zdjęcie, któremu jednogłośnie przyznaliśmy główną nagrodę. Fotografowanie przyrody jest niezwykle trudne, to nie są modelki, modele, którzy staną i spokojnie zapolują do zdjęcia, a nawet serii zdjęć. Tu decyduje czasami setna sekundy na którą otwiera się migawka i udaje się uchwycić to jedno jedyne ujęcie - zauważa Paweł Matyka, przewodniczący jury, fotograf, członek Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej  FIAP.

Zwyciężyła lisia mama   Wystawa pokonkursowa. Marta Woynarowska /Foto Gość

Konkurs ogłosiło wiosną tego roku Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły. Skierowany był do dwóch grup - studentów oraz dorosłych.

- Ogłosiliśmy go wiosną, kiedy miłość wraz z przyrodą dopiero zaczynała rozkwitać, by w kolejnych miesiącach móc zaobserwować jej kolejne etapy. Miłość w przyrodzie to głównie związek samicy i samca, przejawiająca się w formie toków, godów, mamy zresztą sporo nazw określających to zjawisko: rykowisko, bekowisko, huczka, w zależności od gatunku zwierząt. Nie możemy zapominać, że to także miłość rodzicielska, przejawiająca się w trosce o wykarmienie, w nauce zdobywania pokarmu, latania w przypadku ptaków, czy nawet błahej zabawie - mówi Konrad Niedźwiedź, kierownik Centrum Natura 2000. - Prace zgłosili znani już tarnobrzescy fotograficy przyrody ale także osoby, które zadebiutowały i to bardzo udanie.

Zdjęcia uczestników konkursu można obejrzeć w siedzibie  RCPO Natura 2000.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama