Warsztaty malarskie i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego to jedne z końcowych wydarzeń II Festiwalu "Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza".
Warsztaty poprowadziła Joanna Zając-Slapničar, artystka malarka, autorka logotypu i maskotki festiwalowej - Pana Kotka.
- Wystawa moich prac zatytułowana "Kolorowe światy" oraz warsztaty dla dzieci, które miały się odbyć w ramach pierwszej edycji festiwalu, nie doszły do skutku z powodu pandemii, dlatego spotykamy się dopiero w tym roku - mówi autorka.
Na wystawie artystka zaprezentowała swoje prace w technice akrylowej oraz akwarele. Cała seria, jak podkreśliła malarka, poświęcona jest tematowi "światy", ale nie brakuje w niej również odwołań do sytuacji, w jakiej przyszło nam żyć obecnie.
Wystawa obrazów Joanny Zając-Slapničar w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Marta Woynarowska /Foto Gość- To, co się dzieje od prawie już dwóch lat, skłania do pewnych przemyśleń o egzystencji w świecie izolacji i to jest w moich pracach, które są jednocześnie próbą odpowiedzi na tę sytuację, stąd kolorystyka obrazów. Wydaje mi się, że był to mój sposób na odreagowanie położenia, w jakim nagle znaleźliśmy się - dodaje J. Zając-Slapničar.
Podczas warsztatów uczestnicy mogli poznać tajniki posługiwania się techniką akwarelową. Tematem zaś prac stał się wiersz S. Jachowicza "Motylki", wybrany przez samą artystkę.
Joanna Zając-Slapničar jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Była stypendystką na Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie na Wydziale Projektowania, zaś w roku 2016 ukończyła na niej studia podyplomowe. Uprawia różne dziedziny artystyczne: malarstwo, grafikę, ilustrację, wideo, a także sztukę nowych mediów. Artystka bierze udział w międzynarodowych projektach artystycznych, sympozjach i warsztatach artystycznych. Jest członkinią Polskiego Związku Artystów Plastyków i Słoweńskiego Towarzystwa Artystycznego (DLUL), Sekcji Ilustratorów i Międzynarodowego Towarzystwa Akwarelistów Sekcji Słoweńskiej. Jej prace prezentowane były w Polsce, wielu krajach europejskich oraz USA.
Podczas finisażu wystawy prac J. Zając-Slapničar odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego, ogłoszonego w ramach Festiwalu "Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza". Zadaniem uczestników było wykonane ilustracji do wybranego utworu autora "Bajek i powiastek". Komisja konkursowa w składzie Magdalena Stokłosa i Elżbieta Miśkiewicz-Zamojska (instruktorki plastyki w TDK) przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych.
Nagrodzone prace w konkursie plastycznym festiwalu. Marta Woynarowska /Foto GośćW grupie najmłodszej (przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych) statuetkę otrzymała Maria Gajewska z SP nr 10 w Tarnobrzegu. Nagrodę jury przyznało Filipowi Durnodze również z SP nr 10. Wyróżnienia zaś otrzymali: Sonia Katrusiak, Natalia Jurkowska, Magdalena Chartlińska, Liwia Cisak, Klara Badawika, Błażej Ciekot oraz Maja Bukowska. W kategorii II (klasy IV-VI szkół podstawowych) statuetkę komisja przyznała Lenie Kuraś-Grabarczyk z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu, nagrody natomiast - Julii Stokłosie z SP nr 4, Dawidowi Wiąckowi oraz Wojciechowi Mlazdze (obaj z PKSP). W najstarszej grupie, czyli uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych, statuetką został nagrodzony Piotr Książkiewicz z SP nr 10.
- Festiwal powoli dobiega końca. Przed nami jednak jeszcze parę wydarzeń, m.in. prezentacja słuchowiska radiowego, do którego scenariusz napisała Iwona Rusek, scenarzystka Teatru Polskiego Radia, współpomysłodawczyni festiwalu Jachowicza. Słuchowisko wyreżyserowała Anna Skuratowicz, reżyser Teatru Polskiego Radia, producentka spektakli teatralnych. W słuchowisku wystąpili tarnobrzescy aktorzy amatorzy oraz profesjonalni aktorzy Teatru Polskiego Radia, a także warszawskich scen - teatru Syrena i Teatru Polskiego. Emisja już niebawem na antenie Radia Leliwa i w internecie. W wersji online zaprezentujemy wykład Marii Pałkus, poświęcony priorytetom S. Jachowicza. Ponadto w terminie późniejszym zaplanowana jest promocja książki I. Rusek "Baśń o Tarnobrzegu", do której ilustracje stworzyła Justyna Stoszek. Natomiast 11 grudnia, podczas Tarnobrzeskiej Galii Wolontariatu, odbędzie się debata "Jak pomagać, by pomóc" z udziałem osób zajmujących się działalnością charytatywną - informuje Renata Domka, koordynatorka festiwalu.