Nowy numer 4/2023 Archiwum

Tarnobrzeg. Radni za wyższym wynagrodzeniem

Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę o podwyżce pensji prezydenta Tarnobrzega.

Podczas dzisiejszej LII sesji zwyczajnej Rady Miasta została podjęta uchwała o podwyżce wynagrodzenia prezydenta miasta Dariusza Bożka. Radni zgodnie zagłosowali za propozycją przedstawioną przez przewodniczącego rady Bogusława Potańskiego, by prezydent z wyrównaniem od 1 sierpnia bieżącego roku zarabiał brutto włącznie z wysługą lat 20640 zł, co daje kwotę netto ok. 14450 zł.

Podjęcie uchwały wynika z ustawy z 17 września bieżącego roku o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która obok Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz byłych Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, odnosi się także do radnych wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli prezydentów, burmistrzów i wójtów. Według niej maksymalne wynagrodzenie włodarzy miast i gmin nie może przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej (wcześniej była to siedmiokrotność), która wynosi obecnie 1 789,42 zł i jak poinformowała sekretarz miasta Jolanta Majchrzak, kwota ta ma pozostać niezmieniona także w roku przyszłym.

W dyskusji nad podwyżką wynagrodzenia dla prezydenta Tarnobrzega głos zabrał tylko jeden radny - Kamil Kalinka.

- Nie mam żadnej wątpliwości, że jest najwyższy czas skończyć z hipokryzją, że włodarze miast, gmin powinni służyć za marne wynagrodzenie. Cieszę się, że decyzja o podwyżce wynagrodzenia została podjęta. Nie możemy zaprzestać szanowania urzędu prezydenta. I nie mam żadnych wątpliwości, by zagłosować za ta uchwałą - mówił K. Kalinka.

W kontekście szacunku dla urzędu prezydenta, burmistrza czy wójta oraz pokutującego przekonania, że ich pensje nie powinny odbiegać od średnich wynagrodzeń, wspomniał o decyzji radnych Nowej Dęby, którzy na początku kadencji zdecydowali o obcięciu pensji burmistrza Wiesława Ordona. - Po raz pierwszy publicznie mówię o tej sprawie i chcę zaznaczyć, iż bardzo nie podobało mi się potraktowanie burmistrza Nowej Dęby przez radnych na początku kadencji. Takiego zachowania nie popieram - podkreślił K. Kalinka.

Za podwyżką dla prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka zagłosowało 19 radnych, dwóch było nieobecnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy