Nowy numer 08/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. Bach, Chopin i Morricone

W kościele pw. Chrystusa Króla zabrzmiały kompozycje od baroku, przez klasycyzm, późny romantyzm, po czasy nam współczesne.

Ten bogaty i różnorodny program wykonali podczas koncertu "Chrystusowi cześć i chwała" - mezzosopranistka Monika Kolasa-Hladíková, Mieczysław Pawlak grający na oboju oraz Aleksandra Nawe, która zasiadła przy organach, muzycy znani już tarnobrzeskiej publiczności, współpracujący ze sobą od wielu lat.

- Koncert odbył się z racji patronalnego święta naszej parafii. Tradycją bowiem stało się, że w uroczystość Chrystusa Króla, w naszym kościele rozbrzmiewa muzyka sakralna w wykonaniu wybitnych artystów. Poprzez te piękne kompozycje chcieliśmy oddać Chrystusowi naszą cześć i uwielbienie i podziękować za talenty, którymi obdarzył występujących dzisiaj muzyków - powiedział ks. Adam Marek, proboszcz parafii na osiedlu Przywiśle.

Podczas koncertu zabrzmiały utwory wokalne oraz instrumentalne. Artyści zaprezentowali chorał "Jesu, Jesu, du bist mein", Siciliano z Sonaty e-moll nr 2 oraz arię "Gott ist unser Sonn und Schild!" z Kantaty 79 "Gott der Herr ist Sonn und Schild" J.S. Bacha; Sonatę c-moll na skrzypce i klawesyn G.Ph. Telemanna w transkrypcji na obój i organy; "Ave Maria" C. Saint-Saënsa; "Ave Maris Stella" A. Dvořáka; motet "Ave verum corpus" K. 618 W.A. Mozarta; "La Califfa" Ennio Morricone oraz "Ave Maria païen" z francuskiego musicalu „Notre-Dame de Paris”, do którego libretto napisał Luc Plamondon, muzykę zaś skomponował Richard Cocciante.  

Na bis, którego domagała się publiczność, zabrzmiały Mazurek f-dur z op. 68 Fryderyka Chopina w transkrypcji na organy, "Obój Gabriela" Ennio Morricone z filmu "Misja" oraz "Ave Maria" Władimira Wawiłowa, które autor przypisał Giulio Cacciniemu, włoskiemu kompozytorowi żyjącemu na przełomie XVI i XVII wieku.

Występ artystów publiczność nagrodziła gromkimi brawami, a gorące podziękowania za muzyczną ucztę złożył muzykom ks. Adam Marek. Zwracając się do prof. Aleksandry Nawe, będącej inicjatorką koncertów, wyraził nadzieję, iż tradycja organizowania ich z okazji uroczystości Chrystusa Króla będzie kontynuowana także w kolejnych latach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy