Barbara i Krzysztof Wasielewscy z Ulanowa założyli Bractwo św. Jakuba. Skupia ono na razie 16 osób.
Państwo Wasielewscy już dwukrotnie, w 2016 i 2017, pielgrzymowali do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.
- Dotarłszy wraz żoną do kresu naszej pierwszej pielgrzymki, nie mogliśmy uwierzyć we wszystkie łaski, które na nas wtedy spłynęły. Wspomnieliśmy też rok 1982, rok naszego wyjazdu z Polski do USA, kiedy to Jan Paweł II spotkał się właśnie w tym miejscu z biskupami i przedstawicielami różnych europejskich instytucji, by zastanowić nad przyszłością Europy. Zaapelował także do mieszkańców Starego Kontynentu, by odbudowali swoją duchową jedność w klimacie szacunku dla innych religii i prawdziwych swobód. Sam zaś, w 1989 roku podczas IV Światowych Dni Młodzieży, przeszedł kawałek tej drogi, około
Obie pielgrzymki zaowocowały pomysłem utworzenia nowego odcinka Jakubowej Drogi, która połączyłaby Bieliny z Sandomierzem.
- Trasa z Sandomierza do Santiago de Compostela jest już oznakowana. Naszym zadaniem jest oznakować ją z Sandomierza do Bielin. Zaczniemy to robić na wiosnę przyszłego roku. Na trasie będą widoczne Jakubowe muszelki pokazujące kierunek do Santiago de Compostela. Potem musimy naszą trasę, licząca
- W kolejnym etapie znajdziemy miejsca noclegowe, które także należy wpisać do rejestru. Musimy też poinformować potencjalnych pielgrzymów, iż będą potrzebować specjalnych paszportów, w których, na trasie, wbijane będą pieczątki. Oznacza to, iż nie są oni przypadkowymi turystami. Myślę że na wiosnę 2022 roku wyjdą na trasę pierwsi pielgrzymi. Sami na to czekamy - powiedziała Barbara Wasielewska, sekretarz bractwa.
Z Bielin do Santiago do Compostela - to aż
- Oczywiście trzeba wyjść na nią dobrze przygotowanym. Wcześniej, by nabrać fizycznej kondycji, pokonamy krótsze odcinki: z Bielin do Nisko czy Sandomierza. Już trenujemy robią krótkie wyprawy w najbliższym terenie - dodała pani Barbara.
Ulanowskie bractwo, oprócz oznakowania nowego odcinka Jakubowej Drogi, ma w swoim statucie zapisanie także inne cele, w tym wspomaganie inicjatyw mających na celu ochronę zabytków i przyrody na trasach pielgrzymkowych, pomoc w odtwarzaniu dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy czy promowanie województwa podkarpackiego, powiatu niżańskiego i Gminy i Miasta Ulanów.