Nowy numer 48/2021 Archiwum

Tarnobrzeg. Ciotka Klotka zawitała na festiwal

Ewa Chotomska rozmawiała, śpiewała i bawiła się z dziećmi w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Spotkanie ze słynną Ciotką Klotką z "Tik-Tak" - legendarnego programu telewizyjnego dla najmłodszych, odbyło się w ramach II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza, organizowanego przez TDK.

- Jachowicz to cała historia polskiej literatury dziecięcej i jej podwaliny. Bardzo się cieszę, iż taki festiwal zaistniał, gdyż dzieciom trzeba pokazywać dobre wzorce oraz uczyć nazwisk twórców. Okazuje się bowiem, iż znajomość autorów literatury dziecięcej przez jej małych odbiorców jest znikoma. Dzisiaj jeśli nie dowiedzą się czegoś w szkole, to koniec. Rodzice im tego nie przekażą, gdyż albo sami nie wiedzą, albo nie mają czasu. Media zupełnie zapomniały o dzieciach, oferując im tylko same kreskówki. O piosence dziecięcej można powiedzieć, że umarła. Dzieci bowiem od najmłodszych lat śpiewają utwory dla dorosłych. I niestety coraz częściej pojawiają się teksty anglojęzyczne, co mnie bardzo martwi. Najpierw należy poznać swój język, nie wspominając o tym, iż mamy świetnych swoich autorów i kompozytorów tworzących dla dzieci. Dlatego też staram się kontynuować tradycję rozpoczętą przez Stanisława Jachowicza, do czego zresztą obligują mnie chyba geny - mówiła Ewa Chotomska. - Dzisiaj razem z dziećmi pobawimy się w rymowanie, poznamy trochę ciekawostek, a także poczytamy wybrane opowiadania, legendy autorstwa mojej mamy - Wandy Chotomskiej, jak np. o złotej kaczce. Porozmawiamy także o polskich pisarzach, tworzących literaturę dla najmłodszych. Z pewnością nudzić się nie będziemy.

Tarnobrzeg. Ciotka Klotka zawitała na festiwal   Uczniowie bardzo chętnie dali się wciągnąć w rozmowę z pisarką. Marta Woynarowska /Foto Gość

Podczas spotkania, mającego charakter wybitnie interaktywnego, dzieci wspólnie z Ewą Chotomską śpiewały jej utwory, które stanowią żelazny kanon polskiej piosenki dziecięcej. Były naturalnie utwory pisane przez nią dla zespołu Fasolki, który założyła przed blisko 40 laty. Bawiły się słowami szukając najbardziej wyszukanych rymów. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie młodszych klas szkół podstawowych.

Tarnobrzeg. Ciotka Klotka zawitała na festiwal   Spotkanie z Ewą Chotomską odbyło się w ramach II Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza. Marta Woynarowska /Foto Gość

Ewa Chotomska swą działalność oraz pracę zawodową skierowała do dzieci. Jest autorką książek i tekstów piosenek dla najmłodszych. Była scenarzystką bardzo popularnych programów telewizyjnych - "Tik-Tak", "Fasola", "Domowe przedszkole", "Młynek". Razem z Andrzejem M. Grabowskim w 1983 roku założyła wspomniany już zespół Fasolki.

Jutro w ramach festiwalu Teatr Lalkowy Przytulanka, działający przy Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli, zaprezentuje spektakl - "Bajka o Panu Twardowskim". Scenariusz, scenografia, muzyka i reżyseria - Janina Wań. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można pobrać w TDK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama