Nowy numer 48/2021 Archiwum

Tarnobrzeg. Mistrzowskie kompozycje

W parafii pw. Chrystusa Króla odbędzie się koncert, podczas którego zabrzmią kompozycje największych twórców.

W uroczystość Chrystusa Króla, przypadającą w niedzielę 21 listopada, w patronalne święto parafii na osiedlu Przywiśle, po ubiegłorocznej przerwie, odbędzie się tradycyjny już koncert muzyki klasycznej.

- Zabrzmią utwory sakralne najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki – Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Philippa Telemanna oraz Antonina Dvořáka. Wykonają je utytułowani artyści: Monika Kolasa-Hladíková - mezzosopran, Mieczysław Pawlak - obój oraz Aleksandra Nawe, która zagra na organach oraz poprowadzi koncert - informuje ks. Adam Marek, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla. - Od kilku lat stało się tradycją, iż w ramach święta patronalnego naszej parafii zapraszamy tarnobrzeżan na występy wybitnych muzyków z repertuarem muzyki sakralnej, muzyki klasycznej.

Z inicjatywą organizowania koncertów wyszła Aleksandra Nawe, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, pianistka, urodzona w Tarnobrzegu.

- Pani profesor chciała w ten sposób podzielić się z tarnobrzeską społecznością pięknem muzyki poważnej. To ona bierze na swoje barki zaproszenie uznanych wykonawców, dostosowanie repertuaru - dodaje ks. Adam Marek. - W ubiegłym roku koncert się nie odbył z uwagi na obowiązujące wówczas obostrzenia wynikające z pandemii. W tym roku szczęśliwie powracamy do tradycji, chociaż należy mieć na względzie obowiązek noszenia masek i zachowania ostrożności, wirus bowiem wciąż nie odpuszcza.

Monika Kolasa-Hladíková jest profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W swoim  repertuarze ma m.in. partie altowe w najważniejszych wielkich dziełach J.S. Bacha,  G.B. Pergolesiego, A. Vivaldiego, Mozarta. Występowała na scenach oper i filharmonii w Polsce, a także: Czechach, Niemczech, Ukrainie, Litwie,  Maroko, Szwajcarii, Danii i USA. Jest propagatorką muzyki czeskiej.

Aleksandra Nawe, profesor AM w Łodzi, tarnobrzeskiej publiczności jest doskonale znana, występowała bowiem wielokrotnie w kościele pw. Chrystusa Króla, Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega oraz Tarnobrzeskim Domu Kultury. Z łódzką uczelnią związana jest od połowy lat 80. Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Słowacji, Czechach, Niemczech, Łotwie, Litwie, Finlandii, Danii i Francji. Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych, konferencjach naukowo-artystycznych.  Występowała z wieloma znakomitymi artystami, m.in.: Izabellą Nawe (matką), Teresą Żylis-Garą, Stefanią Toczyską, Bernardem Ładyszem, Agnieszką Makówką, Adamem Zdunikowskim.

Koncert rozpocznie się o godz. 16.30 w niedzielę 21 listopada w kościele pw. Chrystusa Króla w Tarnobrzegu. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama